Chętnie pomożemy: +48 32 441 4000 | biuro@rybnet.pl
A++
E-bok

Dark Web: ciemna strona Internetu. Czy Twoje dziecko już tam było?

Dark Web (ciemna strona Internetu) to część Internetu, która nie jest dostępna dla przeciętnych użytkowników. Jest to ukryty fragment Internetu, w którym nie działa wyszukiwarka Google, a strony są ukryte za tzw. onion routing, czyli kryptograficzną siecią, która zapewnia anonimowość użytkowników. Dark Web jest często kojarzony z nielegalnymi działaniami, ale nie wszystkie strony na tym obszarze są nielegalne.

Jak działa Dark Web?

Często porównuje się go do góry lodowej, ponieważ używane na co dzień serwery stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej zasobów Internetu tzw. Surface Web. Dark Web składa się z wielu ukrytych serwerów, które działają na prywatnych sieciach i nie są łatwo dostępne dla zwykłych użytkowników. Aby uzyskać dostęp do Dark Webu, musisz użyć specjalnego oprogramowania, takiego jak Tor, który umożliwia przeglądanie stron za pośrednictwem sieci Onion Routing. Sieć ta przekierowuje ruch internetowy przez wiele węzłów, aby zwiększyć anonimowość użytkownika.

Na Dark Webie znajdują się różne rodzaje stron, od forów dyskusyjnych i portali społecznościowych, po sklepy internetowe, na których można kupić różne przedmioty, w tym narkotyki, broń, fałszywe dokumenty, karty kredytowe i wiele innych. Niestety, Dark Web jest także miejscem dla przestępców, którzy oferują usługi cyberprzestępcze, takie jak kradzieże danych, ransomware i ataki DDoS.

Surface Web, Deep Web i Darknet.

Mówiąc o Dark Webie nie sposób nie wspomnieć o pozostałych zasobach Internetu. Czym są zatem poszczególne jego części?

  1. Surface Web - to sieć, której używamy korzystając z poziomu standardowych przeglądarek (Google, YouTube, social media itp.). Mówi się, że widoczna sieć to około 4% całego Internetu.
  2. Deep Web - nazwa Deep Web oznacza dosłownie "głęboką sieć". Ta część Internetu ukryta jest przed częścią użytkowników, większość z niej stanowią warstwy wewnętrznych witryn firmowych, zasobów uczelni, poczty elektronicznej itd. Wielkość głębokiej sieci oceniana jest na 96% Internetu.

Czy Dark Web jest niebezpieczny dla dzieci?

Dark Web to niebezpieczne miejsce, które może zagrażać bezpieczeństwu Twojego dziecka. Nastoletni użytkownicy Internetu są szczególnie narażeni na zagrożenia, ponieważ są ciekawi i chętni do eksplorowania nowych miejsc w Internecie. Jednak jako rodzic możesz podjąć działania, aby ochronić swoją pociechę przed tym niebezpieczeństwem. Oto kilka sposobów, które mogą Ci w tym pomóc:

  1. Omów zagrożenia związane z Dark Webem - rozmawiaj na temat Dark Webu, jak działa i jakie są zagrożenia związane z jego użytkowaniem. Upewnij się, że Twoje dziecko jest świadome, że Dark Web to miejsce, gdzie można znaleźć nielegalne treści i działania przestępcze. Omów, jakie są konsekwencje korzystania z takich stron, a także jakie mogą być negatywne skutki dla innych osób.
  2. Ustaw kontrole rodzicielskie - ustaw kontrole rodzicielskie na urządzeniach, których używa Twoje dziecko, aby zminimalizować ryzyko przypadkowego trafienia na stronę Dark Webu. Możesz także zainstalować oprogramowanie, które blokuje dostęp do niebezpiecznych stron.
  3. Ucz, jak rozpoznawać niebezpieczne strony - naucz, jak rozpoznawać niebezpieczne strony, takie jak strony Dark Webu. Omów, jakie są oznaki takich stron, np. brak protokołu HTTPS, ukryte adresy IP, brak informacji o właścicielu strony, itp.
  4. Naucz jak zachować prywatność w Internecie - naucz jak zachować prywatność w Internecie, aby uniknąć podzielania informacji z nieznajomymi lub niewłaściwymi osobami. Zawsze podkreślaj, że nie powinno ono udostępniać swoich danych osobowych w Internecie, takich jak imię, nazwisko, adres, numer telefonu, a także jakie są zagrożenia związane z takim udostępnianiem.

Innym ważnym krokiem jest rozmowa na temat bezpieczeństwa online. Należy wyjaśnić, jakie są zagrożenia i jakie są konsekwencje udostępniania prywatnych informacji w Internecie. Nastolatkowie powinni być świadomi, że przeglądanie stron na Dark Webie jest niebezpieczne i może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.

Wszystkie te kroki pomogą w minimalizacji ryzyka, że Twoje dziecko zostanie narażone na niebezpieczeństwo na Dark Webie. Pamiętaj, że rozmowa i edukacja są kluczowe w zapobieganiu szkodliwym zachowaniom online.

Podsumowując, Dark Web to fragment Internetu, który nie jest łatwo dostępny dla zwykłych użytkowników i może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie strony na Dark Webie są nielegalne, a wiele z nich poświęconych jest wolności słowa i prywatności. Należy zachować ostrożność i stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa, aby uniknąć stania się ofiarą cyberprzestępstwa.

Zobacz również

Internet
22 maja 2024
Rozszerzanie zasięgu sieci Wi-Fi z pomocą routerów Tp-Link Deco

Omawiamy najlepsze praktyki dotyczące rozszerzania zasięgu sieci Wi-Fi, z wykorzystaniem routerów Tp-Link Deco, które są popularnym wyborem wśród klientów Rybnet.

Czytaj więcej
Cyberbezpieczeństwo
01 maja 2024
Offline w erze online: jak odłączyć się od sieci i znaleźć równowagę?

Odkryj sekrety harmonijnego życia w erze online! Przeczytaj nasz artykuł o odłączaniu się od sieci i znajdź równowagę między światem wirtualnym a realnym.

Czytaj więcej
Internet
26 kwietnia 2024
Atak hakerski na popularny sklep online: Alarmujący przykład, który zagraża każdemu z nas.

Jak chronić swoje dane i nie dać się hakerom?

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)