Chętnie pomożemy: +48 32 441 4000 | biuro@rybnet.pl
A++
E-bok

IoT - czy w dzisiejszych czasach możesz czuć się bezpiecznie?

Internet of Things, chwilowy trend czy nieodwracalny proces? Czy mamy się czego bać?


Zacznijmy od tego, co to jest IoT?

Internet Rzeczy (IoT - Internet of Things) być może spotkałeś się już z tym określeniem? Nazwa ta oznacza urządzenia, które potrafią komunikować się między sobą. Wymieniać dane za pomocą łącza internetowego, bez ingerencji człowieka. Na początku brzmi to trochę przerażająco, gdy tak rozejrzymy się wokół siebie i zobaczymy jak dużo sprzętu elektronicznego nas otacza. Zupełnie jak w filmie „Ja, robot” z Willem Smithem w roli głównej. Pamiętasz roboty które wymknęły się spod kontroli i chciały zawładnąć światem? Bez obaw, nam to nie grozi – chyba ;) Jako, że jesteśmy fanami technologii, szybkiego Internetu światłowodowego i wszelkiego rozwoju, cieszymy się, że żyjemy w erze smart.


A jeśli nie chcemy być smart?

W zasadzie nie ma się nad czym zastanawiać, rozwój technologiczny sprawił, że wszystko wokół nas jest smart. Nawet jeśli wydaje nam się, że tego nie potrzebujemy i nie chcemy, to chyba już jest za późno. Bo przecież przeciętny dzień każdego z nas, wygląda mniej więcej tak:

Wstajesz rano, zerkasz na nadgarstek, smartwatch pokazuje wynik Twojego snu: 7 godzin i 23 minuty. Wynik całkiem satysfakcjonujący, otrzymujesz komunikat, że Twoja bateria życiowa została naładowana na 98%. Podchodzisz do ekspresu, który już jest gotowy do zaparzenia Twojej ulubionej kawy! Nie musisz czekać tych kilkunastu sekund na uruchomienie maszyny, bo ona już wie, o której godzinie musi być gotowa. Tak można zaczynać dzień! Następnie ruszasz do łazienki, a tam czeka na Ciebie soniczna szczoteczka do zębów, która nie wybacza mycia zębów po łebkach! Jeśli dasz ciała, Twój smartfon Ci o tym przypomni. Koniec tych porannych czynności, ubierasz się i wychodzisz z domu. Zamykasz drzwi i już nawet nie pamiętasz, że kiedyś musiałeś używać do tego kluczy. Zamek biometryczny rozwiązał kłopot ciągle gubiących się kluczy. Po kilku godzinach przypominasz sobie, że zapomniałeś włączyć zmywarkę – na szczęście masz aplikację, którą możesz zarządzać z domu, więc włączasz ją siedząc w biurze. Nie zaprzątasz już sobie głowy odkurzaniem, czy myciem podłóg, bo to wszystko robi się samo podczas Twojej nieobecności.

Brzmi znajomo? W końcu IoT to nie tylko super skompilowane systemy, lecz także inteligentne domy, samochody, urządzenia smart typu odkurzacze, pralki, zmywarki itp.


Jaki Internet światłowodowy wybrać żyjąc w świecie IoT?

Internet, czy to światłowodowy czy radiowy powinien przede wszystkim działać stabilnie. Każde rozłączenie sieci może wiązać się z koniecznością ponownego sparowania urządzeń, podłączenia do sieci Wi-Fi i innymi problemami. Tutaj z pewnością przydadzą się usługi, które znajdziesz w naszej sieci: Gwarancja prędkości, Zawsze działające Wi-Fi czy Pogotowie Informatyczne. Więcej na ten temat znajdziesz w zakładce Internet światłowodowy.


Podsumowując czy masz się czego bać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że jeśli mamy zdalny dostęp do urządzeń, to teoretycznie każdy może uzyskać do nich wejście. Oczywiście większość sprzętu została tak przemyślana, aby zabezpieczyć przez ewentualnym hakowaniem. Jednak, to na użytkowniku ciąży odpowiedzialność, aby odpowiednio zabezpieczyć sieć. Musimy również zdawać sobie sprawę, że gdy większość naszego dnia/życia jest monitorowana, tracimy naszą prywatność. Każda aplikacja, inteligentny sprzęt, nieustannie analizuje nasze dane. Wysyła je do serwerów w chmurze i dostosowuje ustawienia tak, aby jak najbardziej dopasować się do naszych preferencji.

Jeśli i Ty jesteś smart, a obawiasz się, czy Twoja sieć jest prawidłowo zabezpieczona – daj znać. W ramach usługi Pogotowia Informatycznego zweryfikujemy czy wszystko jest jak należy!

Zobacz również

Internet
14 marca 2023
Internet z Rybnetu - stabilne i szybkie łącze dla mieszkańców Żor

Zapewnij sobie niezawodne i szybkie połączenie z Internetem. Nasze rozwiązania oparte na systemie mesh Tp-Link Deco zapewnią ci stabilne Wi-Fi w każdym miejscu domu, a kompleksowa oferta odpowie na wszystkie twoje potrzeby.

Czytaj więcej
Internet
28 lutego 2023
Czy warto inwestować w system Wi-Fi Mesh Tp-Link Deco?

Szukasz sposobu na polepszenie jakości swojego połączenia Wi-Fi? Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w system Wi-Fi Mesh, taki jak Tp-Link DECO? W tym wpisie przedstawimy Ci korzyści z takiego rozwiązania!

Czytaj więcej
Internet
23 lutego 2023
Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci?

Świat online pełen ciekawostek, nowości, informacji i rozrywek. Bardzo wciągający dla nas, dorosłych, dla dzieci to już po prostu wszechobecna rzeczywistość. Jak zatem zadbać o bezpieczne korzystanie z Internetu przez najmłodszych?

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)