IoT - czy w dzisiejszych czasach możesz czuć się bezpiecznie?

Internet of Things, chwilowy trend czy nieodwracalny proces? Czy mamy się czego bać?


Zacznijmy od tego, co to jest IoT?

Internet Rzeczy (IoT - Internet of Things) być może spotkałeś się już z tym określeniem? Nazwa ta oznacza urządzenia, które potrafią komunikować się między sobą. Wymieniać dane za pomocą łącza internetowego, bez ingerencji człowieka. Na początku brzmi to trochę przerażająco, gdy tak rozejrzymy się wokół siebie i zobaczymy jak dużo sprzętu elektronicznego nas otacza. Zupełnie jak w filmie „Ja, robot” z Willem Smithem w roli głównej. Pamiętasz roboty które wymknęły się spod kontroli i chciały zawładnąć światem? Bez obaw, nam to nie grozi – chyba ;) Jako, że jesteśmy fanami technologii, szybkiego Internetu światłowodowego i wszelkiego rozwoju, cieszymy się, że żyjemy w erze smart.


A jeśli nie chcemy być smart?

W zasadzie nie ma się nad czym zastanawiać, rozwój technologiczny sprawił, że wszystko wokół nas jest smart. Nawet jeśli wydaje nam się, że tego nie potrzebujemy i nie chcemy, to chyba już jest za późno. Bo przecież przeciętny dzień każdego z nas, wygląda mniej więcej tak:

Wstajesz rano, zerkasz na nadgarstek, smartwatch pokazuje wynik Twojego snu: 7 godzin i 23 minuty. Wynik całkiem satysfakcjonujący, otrzymujesz komunikat, że Twoja bateria życiowa została naładowana na 98%. Podchodzisz do ekspresu, który już jest gotowy do zaparzenia Twojej ulubionej kawy! Nie musisz czekać tych kilkunastu sekund na uruchomienie maszyny, bo ona już wie, o której godzinie musi być gotowa. Tak można zaczynać dzień! Następnie ruszasz do łazienki, a tam czeka na Ciebie soniczna szczoteczka do zębów, która nie wybacza mycia zębów po łebkach! Jeśli dasz ciała, Twój smartfon Ci o tym przypomni. Koniec tych porannych czynności, ubierasz się i wychodzisz z domu. Zamykasz drzwi i już nawet nie pamiętasz, że kiedyś musiałeś używać do tego kluczy. Zamek biometryczny rozwiązał kłopot ciągle gubiących się kluczy. Po kilku godzinach przypominasz sobie, że zapomniałeś włączyć zmywarkę – na szczęście masz aplikację, którą możesz zarządzać z domu, więc włączasz ją siedząc w biurze. Nie zaprzątasz już sobie głowy odkurzaniem, czy myciem podłóg, bo to wszystko robi się samo podczas Twojej nieobecności.

Brzmi znajomo? W końcu IoT to nie tylko super skompilowane systemy, lecz także inteligentne domy, samochody, urządzenia smart typu odkurzacze, pralki, zmywarki itp.


Jaki Internet światłowodowy wybrać żyjąc w świecie IoT?

Internet, czy to światłowodowy czy radiowy powinien przede wszystkim działać stabilnie. Każde rozłączenie sieci może wiązać się z koniecznością ponownego sparowania urządzeń, podłączenia do sieci Wi-Fi i innymi problemami. Tutaj z pewnością przydadzą się usługi, które znajdziesz w naszej sieci: Gwarancja prędkości, Zawsze działające Wi-Fi czy Pogotowie Informatyczne. Więcej na ten temat znajdziesz w zakładce Internet światłowodowy.


Podsumowując czy masz się czego bać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że jeśli mamy zdalny dostęp do urządzeń, to teoretycznie każdy może uzyskać do nich wejście. Oczywiście większość sprzętu została tak przemyślana, aby zabezpieczyć przez ewentualnym hakowaniem. Jednak, to na użytkowniku ciąży odpowiedzialność, aby odpowiednio zabezpieczyć sieć. Musimy również zdawać sobie sprawę, że gdy większość naszego dnia/życia jest monitorowana, tracimy naszą prywatność. Każda aplikacja, inteligentny sprzęt, nieustannie analizuje nasze dane. Wysyła je do serwerów w chmurze i dostosowuje ustawienia tak, aby jak najbardziej dopasować się do naszych preferencji.

Jeśli i Ty jesteś smart, a obawiasz się, czy Twoja sieć jest prawidłowo zabezpieczona – daj znać. W ramach usługi Pogotowia Informatycznego zweryfikujemy czy wszystko jest jak należy!

Zobacz również

Internet
18 czerwca 2022
Telewizja i Internet nie tylko w Rybniku

Pakiet interesujących programów telewizyjnych i szybki Internet to popularne usługi, które są pożądane przez różnych użytkowników bez względu na wiek. Jaki Internet jest najlepszy i dlaczego? Jaką ofertę dla fanów telewizji proponuje Rybnet?

Czytaj więcej
Internet
14 czerwca 2022
Jaki Internet do firmy wybrać?

Każdy przedsiębiorca wie, jak ogromne znaczenie dla funkcjonowania firmy posiada szybkie i niezawodne łącze internetowe. Aby móc się nim cieszyć i czerpać z korzyści, jakie zapewnia, trzeba jednak dokonać odpowiedniego wyboru. Zastanawiasz się, jaki Internet będzie najlepszy dla Twojej firmy? Sprawdź!

Czytaj więcej
Internet
05 czerwca 2022
Usługa Internetu i Telewizji dostępna również w Pszczynie i Żorach

Stabilne połączenie z siecią to dziś konieczność, bez której trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Jeśli jesteś z Pszczyny lub Żor i szukasz naprawdę niezawodnego dostawcy Internetu, zapoznaj się z ofertą Rybnetu. To nowoczesny pakiet rozwiązań dla osób, które chcą więcej.

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)