Chętnie pomożemy: +48 32 441 4000 | biuro@rybnet.pl
A++
E-bok

Internet światłowodowy - czy warto?
8 zalet światłowodu

Internet to jedna z największych na świecie sieci, łącząca ze sobą wiele komputerów i umożliwiająca połączenie praktycznie z dowolnego miejsca na Ziemi. Wraz z rozwojem technologii, systematycznie ulepszano system, w wyniku czego przesyłanie plików oraz wiadomości stało się jeszcze szybsze. Dzięki wytrwałej pracy naukowców oraz informatyków stworzono Internet światłowodowy. Czym się charakteryzuje?

Czym jest Internet światłowodowy?

Wyróżniamy kilka rodzajów stacjonarnych połączeń internetowych. Ogromną popularnością cieszyło się telefoniczne łącze DSL oraz Internet kablowy. Z czasem, rozwój technologii pozwolił na stworzenie bardzo stabilnego i niezwykle szybkiego połączenia, czyli światłowodu. Taki rodzaj łączenia wykorzystuje fale świetlne, które pulsują zdecydowanie szybciej niż na przykład fale radiowe. Dzięki temu pobieranie lub wysyłanie plików za pomocą łącza światłowodowego jest zacznie szybsze niż w przypadku Wi-Fi. Sam przewód składa się z rdzenia, który najczęściej jest zbudowany z plastiku lub włókna szklanego. Całość otoczona jest przez kilka warstw płaszcza. Za przepływ informacji, które występują pod postacią wiązki światła, odpowiada oczywiście rdzeń.

Jakie są najważniejsze zalety światłowodu?

Popularność Internetu światłowodowego wynika z faktu, że ma on ogromną ilość zalet w stosunku do niewielkiej liczby wad. Dodatkowo przewody poprowadzone pod największymi zbiornikami wodnymi, łączą ze sobą kontynenty całego świata. Można wymienić 8 najważniejszych i najbardziej znaczących zalet Internetu światłowodowego.

 1. Stabilność łącza 
  Jest to pierwsza i zdaniem wielu użytkowników, najważniejsza cecha tego rodzaju połączenia. Wszystkie urządzenia domowe takie jak telewizor, komputer, laptop, telefon komórkowy, a nawet pralka korzystają z łącza. Internet światłowodowy zapewnia stabilne połączenie, nawet jeśli wszystkie sprzęty będą uruchomione w tym samym czasie.

 2. Szybkość transmisji danych
  Cechą charakterystyczną dla połączenia światłowodowego jest niezwykle wysoka przepustowość. Wiąże się z tym niezwykle wysoka szybkość przesyłu danych. Nawet w przypadku dużego obciążenia sieci oraz wykorzystywania sieci przez kilka urządzeń. W ciągu kilku sekund można przesłać niewyobrażalną ilość informacji.

 3. Komfort użytkowników
  Dzięki niezwykle wysokiej prędkości przesyłu oraz odbioru danych, oglądane treści są w najwyższej jakości. Co to oznacza? Przede wszystkim brak problemów z załadowaniem filmu o wysokiej jakości, na przykład 4K. Również miłośnicy gier odczują korzyści, jakie niesienie Internet światłowodowy

 4. Niski ping
  Parametr określający czas opóźnienia w transmisji, jest niewielki. Dzięki temu łącze doskonale sprawdzi się w przypadku rozgrywek e-sportowych, gdy stabilne połączenie jest niezbędne.

 5. Nielimitowany dostęp
  W przypadku łącza światłowodowego nie istnieje pojęcie limitu transferu danych. W związku z tym można pobierać nieograniczoną ilość plików, oglądać filmy oraz słuchać muzyki bez jakichkolwiek ograniczeń.

 6. Wielofunkcyjność
  Bardzo ważną cechą i jednocześnie zaletą Internetu światłowodowego jest możliwość wykorzystania go zarówno do przesyłu sygnału telefonicznego, jak i telewizyjnego. W ten sposób jedno łącze zapewnia nam możliwość korzystania z kilku usług telekomunikacyjnych.

 7. Bezawaryjność
  Światłowód, w przeciwieństwie do kabli miedzianych jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak wysokie i niskie temperatury, wiatr, deszcz czy śnieg. Sygnał światłowodowy jest zawsze na takim samym poziomie, wynika to z budowy włókna światłowodowego które charakteryzuje się bardzo dużą pojemnością informacyjną.

 8. Bardzo szybka instalacja
  Oczywiście wszystko zależy od doświadczenia ekipy monterów, jednak instalacja łącza światłowodowego jest niezwykle prosta i trwa z reguły kilka godzin. Od razu po zakończeniu montażu można korzystać ze stabilnego i szybkiego Internetu.

Szybki i stabilny Internet światłowodowy

Internet światłowodowy staje się coraz popularniejszy, w wyniku czego dostępny jest w wielu miejscach. Jest to najlepsze rozwiązanie kwestii stabilnego i szybkiego łącza, jakie aktualnie występuje na rynku. Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad instalacją Internetu światłowodowego w swoim domu lub firmie, zapraszamy do Rybnetu! Zarówno dla mieszkańców Rybnika jak i okolicznych miejscowości mamy przygotowaną bogatą ofertę Internetu radiowego, światłowodowego jak i pakietów Internetu z telewizją. Pamiętajcie że tylko fachowe podłączenie światłowodu zapewnić może pełnię benefitów płynących z jego użytkowania.

Zobacz również

Internet
06 czerwca 2024
Jak wybrać odpowiedniego dostawcę Internetu?

Wybór odpowiedniego dostawcy Internetu to ważna decyzja, która wpływa na komfort codziennego życia oraz efektywność pracy. Czy wiesz na co powinieneś zwrócić uwagę?

Czytaj więcej
Internet
22 maja 2024
Rozszerzanie zasięgu sieci Wi-Fi z pomocą routerów Tp-Link Deco

Omawiamy najlepsze praktyki dotyczące rozszerzania zasięgu sieci Wi-Fi, z wykorzystaniem routerów Tp-Link Deco, które są popularnym wyborem wśród klientów Rybnet.

Czytaj więcej
Cyberbezpieczeństwo
01 maja 2024
Offline w erze online: jak odłączyć się od sieci i znaleźć równowagę?

Odkryj sekrety harmonijnego życia w erze online! Przeczytaj nasz artykuł o odłączaniu się od sieci i znajdź równowagę między światem wirtualnym a realnym.

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)