Chętnie pomożemy: +48 32 441 4000 | biuro@rybnet.pl
A++
E-bok

Od czego zależy prędkość Internetu?

Wydaje się, że wszystko jest w porządku, jednak strony ładują się bardzo wolno i często zawieszają. Chyba każdy z nas spotkał się z taką sytuacją.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, od problemów technicznych dostawcy Internetu po zanieczyszczony komputer. W dzisiejszych czasach każdy kłopot w działaniu sieci to prawdziwa katastrofa. Co zatem możemy zrobić, aby Internet działał szybciej?


Pomiar prędkości Internetu. Szybki czy wolny?

Zacznijmy od tego, który Internet jest szybki a który wolny? Tutaj w zasadzie nie ma dobrej odpowiedzi, ponieważ dla jednego użytkownika 100 Mb/s pobierania będzie wystarczające, a dla innego 555 Mb/s. Nadmienić trzeba również, o prędkości wysyłania, o której często zapominamy. Dlaczego jest ona tak istotna? Jeśli przesyłasz zdjęcia, filmiki, muzykę np. na swój dysk w Chmurze (np. Dysk Google), albo pracujesz zdalnie i wysyłasz duże pliki – z wysoką prędkością wysyłania zrobisz to błyskawicznie. Sprawdzając rzeczywistą prędkość łącza, pamiętaj też o prawidłowym wykonaniu testu prędkości. Pisaliśmy o tym w naszym poprzednim wpisie Jak prawidłowo sprawdzić prędkość Internetu


Użytkowniku Internetu Światłowodowego w Żorach. W jakiej kondycji jest Twój sprzęt?

Oprócz samej prędkości Internetu, jaką daje Twój operator, duże znaczenie ma sprzęt na którym pracujesz. Musisz wiedzieć, że jeśli ściągasz na swój komputer wszystko co popadnie, a dysk woła o „wyczyszczenie” to na pewno komputer zacznie „zamulać”. Zapełniony dysk po prostu zaczyna zwalniać. Po za tym im więcej programów działających w tle tym gorzej. Uruchamiając menadżera zadań (Ctrl+Alt+Delete) od razu zobaczysz aplikacje, które są uruchomione w systemie i jak bardzo obciążają Twój procesor.


Program antywirusowy i spowalnianie wczytywania stron

Jednym z czynników spowalniania wczytywania stron są programy antywirusowe. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ zanim dana strona zostanie otwarta, antywirus musi ją zeskanować. Podobna sytuacja ma miejsce podczas ściągania plików. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu sprawdzenie, jak działa Internet z włączonym i wyłączonym programem. Jeśli jest znaczna różnica, rozważ zmianę oprogramowania. 


Router z Wi-Fi 6?

Temat routera to temat rzeka, jednak najważniejsze jest, aby przy większych prędkościach (powyżej 100 Mb/s) urządzenie posiadało porty w standardzie 1Gb. Router powinien nadawać sieć 5GHz o klasie AC lub najnowszej Wi-Fi 6 AX. Poza tym wiemy, że niektórzy lubią chować te biedne routery za kanapę lub do szafy. Prosimy, nie rób tego! Daj mu odetchnąć, niech wypełni Twoje mieszkanie swobodnym Internetem 😊 Kluczowym jest również umiejscowienie urządzenia w centralnym miejscu lokalu, w domach jednorodzinnych warto zastosować np. system Mesh (ale o tym już w następnym wpisie).


No więc jak zwiększyć prędkość Internetu?

  1. Zrób co jakiś czas formatowanie dysku.
  2. Wyczyść komputer ze złośliwego oprogramowania i usuń wszystkie wirusy czy konie trojańskie.
  3. Zaktualizuj sterownik karty sieciowej.
  4. Odkurzaj komputer na bieżąco i usuwaj kurz.
  5. Sprawdź, czy router jest dobrze ustawiony i prawidłowo skonfigurowany.
  6. Sprawdź, czy kable przychodzące z routera do Twojego urządzenia nie są uszkodzone.

Jeśli pomimo sprawdzenia wszystkich punktów, nadal występuje problem zadzwoń do nas na Pogotowie Informatyczne!

Nie jesteś jeszcze naszym abonentem? Chciałbyś korzystać z niezawodnego Internetu Światłowodowego oraz Telewizji Kablowej w Rybniku, Wodzisławiu Śląski, Czerwionce-Leszczynach, Pszczynie czy Żorach? Daj znać!


Zobacz również

Internet
14 marca 2023
Internet z Rybnetu - stabilne i szybkie łącze dla mieszkańców Żor

Zapewnij sobie niezawodne i szybkie połączenie z Internetem. Nasze rozwiązania oparte na systemie mesh Tp-Link Deco zapewnią ci stabilne Wi-Fi w każdym miejscu domu, a kompleksowa oferta odpowie na wszystkie twoje potrzeby.

Czytaj więcej
Internet
28 lutego 2023
Czy warto inwestować w system Wi-Fi Mesh Tp-Link Deco?

Szukasz sposobu na polepszenie jakości swojego połączenia Wi-Fi? Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w system Wi-Fi Mesh, taki jak Tp-Link DECO? W tym wpisie przedstawimy Ci korzyści z takiego rozwiązania!

Czytaj więcej
Internet
23 lutego 2023
Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci?

Świat online pełen ciekawostek, nowości, informacji i rozrywek. Bardzo wciągający dla nas, dorosłych, dla dzieci to już po prostu wszechobecna rzeczywistość. Jak zatem zadbać o bezpieczne korzystanie z Internetu przez najmłodszych?

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)