Chętnie pomożemy: +48 32 441 4000 | biuro@rybnet.pl
A++
E-bok

Od czego zależy prędkość Internetu?

Wydaje się, że wszystko jest w porządku, jednak strony ładują się bardzo wolno i często zawieszają. Chyba każdy z nas spotkał się z taką sytuacją.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, od problemów technicznych dostawcy Internetu po zanieczyszczony komputer. W dzisiejszych czasach każdy kłopot w działaniu sieci to prawdziwa katastrofa. Co zatem możemy zrobić, aby Internet działał szybciej?


Pomiar prędkości Internetu. Szybki czy wolny?

Zacznijmy od tego, który Internet jest szybki a który wolny? Tutaj w zasadzie nie ma dobrej odpowiedzi, ponieważ dla jednego użytkownika 100 Mb/s pobierania będzie wystarczające, a dla innego 555 Mb/s. Nadmienić trzeba również, o prędkości wysyłania, o której często zapominamy. Dlaczego jest ona tak istotna? Jeśli przesyłasz zdjęcia, filmiki, muzykę np. na swój dysk w Chmurze (np. Dysk Google), albo pracujesz zdalnie i wysyłasz duże pliki – z wysoką prędkością wysyłania zrobisz to błyskawicznie. Sprawdzając rzeczywistą prędkość łącza, pamiętaj też o prawidłowym wykonaniu testu prędkości. Pisaliśmy o tym w naszym poprzednim wpisie Jak prawidłowo sprawdzić prędkość Internetu


Użytkowniku Internetu Światłowodowego w Żorach. W jakiej kondycji jest Twój sprzęt?

Oprócz samej prędkości Internetu, jaką daje Twój operator, duże znaczenie ma sprzęt na którym pracujesz. Musisz wiedzieć, że jeśli ściągasz na swój komputer wszystko co popadnie, a dysk woła o „wyczyszczenie” to na pewno komputer zacznie „zamulać”. Zapełniony dysk po prostu zaczyna zwalniać. Po za tym im więcej programów działających w tle tym gorzej. Uruchamiając menadżera zadań (Ctrl+Alt+Delete) od razu zobaczysz aplikacje, które są uruchomione w systemie i jak bardzo obciążają Twój procesor.


Program antywirusowy i spowalnianie wczytywania stron

Jednym z czynników spowalniania wczytywania stron są programy antywirusowe. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ zanim dana strona zostanie otwarta, antywirus musi ją zeskanować. Podobna sytuacja ma miejsce podczas ściągania plików. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu sprawdzenie, jak działa Internet z włączonym i wyłączonym programem. Jeśli jest znaczna różnica, rozważ zmianę oprogramowania. 


Router z Wi-Fi 6?

Temat routera to temat rzeka, jednak najważniejsze jest, aby przy większych prędkościach (powyżej 100 Mb/s) urządzenie posiadało porty w standardzie 1Gb. Router powinien nadawać sieć 5GHz o klasie AC lub najnowszej Wi-Fi 6 AX. Poza tym wiemy, że niektórzy lubią chować te biedne routery za kanapę lub do szafy. Prosimy, nie rób tego! Daj mu odetchnąć, niech wypełni Twoje mieszkanie swobodnym Internetem 😊 Kluczowym jest również umiejscowienie urządzenia w centralnym miejscu lokalu, w domach jednorodzinnych warto zastosować np. system Mesh (ale o tym już w następnym wpisie).


No więc jak zwiększyć prędkość Internetu?

  1. Zrób co jakiś czas formatowanie dysku.
  2. Wyczyść komputer ze złośliwego oprogramowania i usuń wszystkie wirusy czy konie trojańskie.
  3. Zaktualizuj sterownik karty sieciowej.
  4. Odkurzaj komputer na bieżąco i usuwaj kurz.
  5. Sprawdź, czy router jest dobrze ustawiony i prawidłowo skonfigurowany.
  6. Sprawdź, czy kable przychodzące z routera do Twojego urządzenia nie są uszkodzone.

Jeśli pomimo sprawdzenia wszystkich punktów, nadal występuje problem zadzwoń do nas na Pogotowie Informatyczne!

Nie jesteś jeszcze naszym abonentem? Chciałbyś korzystać z niezawodnego Internetu Światłowodowego oraz Telewizji Kablowej w Rybniku, Wodzisławiu Śląski, Czerwionce-Leszczynach, Pszczynie czy Żorach? Daj znać!


Zobacz również

Internet
06 czerwca 2024
Jak wybrać odpowiedniego dostawcę Internetu?

Wybór odpowiedniego dostawcy Internetu to ważna decyzja, która wpływa na komfort codziennego życia oraz efektywność pracy. Czy wiesz na co powinieneś zwrócić uwagę?

Czytaj więcej
Internet
22 maja 2024
Rozszerzanie zasięgu sieci Wi-Fi z pomocą routerów Tp-Link Deco

Omawiamy najlepsze praktyki dotyczące rozszerzania zasięgu sieci Wi-Fi, z wykorzystaniem routerów Tp-Link Deco, które są popularnym wyborem wśród klientów Rybnet.

Czytaj więcej
Cyberbezpieczeństwo
01 maja 2024
Offline w erze online: jak odłączyć się od sieci i znaleźć równowagę?

Odkryj sekrety harmonijnego życia w erze online! Przeczytaj nasz artykuł o odłączaniu się od sieci i znajdź równowagę między światem wirtualnym a realnym.

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)