Chętnie pomożemy: +48 32 441 4000 | biuro@rybnet.pl
A++
E-bok

VPN - czy naprawdę tego potrzebuję?

Czy naprawdę VPN jest niezbędny? Odpowiedź na to pytanie jest taka sama jak na pytanie, czy trzeba mieć zainstalowany program antywirusowy w laptopie. Można bez niego żyć, jednak każdy świadomy zagrożeń użytkownik sieci, który dba o swoje bezpieczeństwo i prywatność, powinien go mieć.

Co to jest sieć VPN?

VPN, czyli Virtual Private Netwok to wirtualna sieć prywatna, która zapewnia prywatne i bezpieczne połączenie z Internetem za pomocą szyfrowania całego ruchu internetowego. Nawet jeśli myślisz, że nie masz nic do ukrycia, to uwierz, że ochrona prywatności w dzisiejszych czasach jest po prostu niezbędna.

Jak to działa?

Mówiąc o VPN, trzeba wyobrazić sobie tunel którym płynie szyfrowane połączenie pomiędzy użytkownikiem a serwerem VPN i Internetem. Wyszukując jakąś frazę w przeglądarce, VPN szyfruje połączenie, wysyła je do dostawcy Internetu, następnie połączenie przechodzi przez serwer VPN i dociera do strony, którą chcemy otworzyć. W praktyce oznacza to, że VPN zmienia Twój adres IP i ukrywa lokalizację. Dzięki temu nikt nie może śledzić i rejestrować Twojego ruchu internetowego i sprzedawać go dalej, co znacznie zwiększa prywatność w sieci.

Jakie korzyści daje VPN?

Bezpieczeństwo

Najbardziej oczywistą korzyścią VPN jest po prostu bezpieczeństwo naszych danych w sieci. Logując się do publicznej sieci w hotelu, restauracji czy na lotnisku narażamy się na kradzież danych, haseł czy plików. Gdy jednak połączymy się do takiej sieci poprzez zaszyfrowane połączenie VPN, stajemy się niewidoczni dla cyberprzestępców. Co więcej, dzięki połączeniu VPN przestajemy być śledzeni w sieci. Nasz dostawca Internetu nie widzi, jakie strony odwiedzamy, otrzymuje jedynie informacje o tym, że z naszego urządzenia wysyłane są zaszyfrowane pakiety danych do serwera VPN.

Możliwość ominięcia blokady regionalnej

Być może zdarzyło się Wam, że podczas zagranicznych wakacji nie mogliście obejrzeć swojego ulubionego serialu na VOD. To tzw. geo-blokowanie, czyli ograniczenia geograficzne dotyczące zawartości danych serwisów. Korzystając z VPN, nie ma takiego problemu. To samo dotyczy kupowania biletów lotniczych, czy rezerwacji miejsc noclegowych na świecie. Dana strona na podstawie lokalizacji może ustalić wyższe ceny dla użytkownika z Polski niż dla użytkownika z innej części świata. Robiąc rezerwację online, warto sprawdzić ceny poprzez połączenie się z inną lokalizacją VPN.

Zabezpieczenie przed atakami DDos

Jeśli grasz w gry komputerowe, temat DDos-ów zapewne jest Ci znany. Gdy trafisz na swojej drodze rywala, który wykorzysta Twój adres IP do przeprowadzenia ataku DoS, to koniec. Pomocny w takiej sytuacji jest VPN, który skutecznie ukryje Twój adres IP, a co za tym idzie, przeciwnik w internetowej grze, nigdy nie pozna Twojego oryginalnego adresu IP.

Nie zapominajmy o smartfonach, na których nie tylko korzystamy z sieci, ale również mamy zainstalowane przeróżne aplikacje np. aplikacje bankowości online. Usługa VPN dla urządzeń mobilnych to również niezawodny sposób na ochronę aktywności w Internecie.

Zobacz również

Internet
22 maja 2024
Rozszerzanie zasięgu sieci Wi-Fi z pomocą routerów Tp-Link Deco

Omawiamy najlepsze praktyki dotyczące rozszerzania zasięgu sieci Wi-Fi, z wykorzystaniem routerów Tp-Link Deco, które są popularnym wyborem wśród klientów Rybnet.

Czytaj więcej
Cyberbezpieczeństwo
01 maja 2024
Offline w erze online: jak odłączyć się od sieci i znaleźć równowagę?

Odkryj sekrety harmonijnego życia w erze online! Przeczytaj nasz artykuł o odłączaniu się od sieci i znajdź równowagę między światem wirtualnym a realnym.

Czytaj więcej
Internet
26 kwietnia 2024
Atak hakerski na popularny sklep online: Alarmujący przykład, który zagraża każdemu z nas.

Jak chronić swoje dane i nie dać się hakerom?

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)