Chętnie pomożemy: +48 32 441 4000 | biuro@rybnet.pl
A++
E-bok

Bezpieczne zakupy online w świetle świątecznych promocji

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, miłości i... zakupów online! Pomimo zakończenia Black Friday i Cyber Monday, sklepy internetowe nadal kuszą nas wyjątkowymi ofertami. Operatorzy telekomunikacyjni odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu nam dostępu do Internetu, który wykorzystujemy do świątecznych zakupów. Jednakże, wraz ze wzrostem aktywności zakupowej online, rośnie także ryzyko cyberzagrożeń. Oto kilka wskazówek, jak bezpiecznie korzystać z usług internetowych w tym magicznym, ale i niebezpiecznym okresie.

1. Oszustwa w Poczcie Elektronicznej i SMS-ach

Komfort zakupów online niesie ze sobą ryzyko fałszywych wiadomości od firm kurierskich. Oszuści prześladują nasze skrzynki e-mailowe i wysyłają fałszywe SMS-y, podszywając się pod renomowane firmy dostawcze. Warto pamiętać, aby nigdy nie klikać w podejrzane linki czy nie otwierać załączników. W razie wątpliwości, skontaktuj się bezpośrednio z firmą kurierską, aby zweryfikować status swojej przesyłki. Przeczytaj więcej na temat phishingu TUTAJ.

2. Oszukańczy Sprzedawcy Online

E-commerce kwitnie, ale pośród uczciwych sprzedawców znajdują się niestety i tacy, którzy chcą nas oszukać. Zanim dokonasz zakupu, sprawdź recenzje innych klientów i historię sprzedawcy. Unikaj płatności przelewem bankowym i korzystaj z bezpiecznych opcji, takich jak PayPal czy karta płatnicza, które oferują ochronę przed oszustwami.

3. Oszustwa z Fałszywymi Ofertami

Otrzymanie e-maila z nieprawdopodobnie korzystną ofertą może wydawać się jak prezent od losu. Jednakże, to także popularna metoda oszustów. Zawsze sprawdzaj wiadomości i oferty, unikaj impulsywnych kliknięć. Pamiętaj, że ryzyko związane z złośliwym oprogramowaniem może być wysokie.

4. Oszustwa związane z Kartami Podarunkowymi

Kuszące oferty kart podarunkowych o niskiej cenie to kolejny sposób, w jaki cyberprzestępcy próbują nas oszukać. Bądź ostrożny i zawsze weryfikuj informacje u źródła. Zanim zakupisz, skontaktuj się bezpośrednio ze sklepem, aby potwierdzić autentyczność oferty.

Aby uniknąć pułapek internetowych w okresie świątecznym, stosuj się do kilku prostych zasad:

  • Unikaj klikania w nieznane linki.
  • Kupuj od sprawdzonych i godnych zaufania sprzedawców.
  • Sprawdzaj, czy strony zakupowe korzystają z bezpiecznego protokołu HTTPS.
  • Nie zapisuj online danych karty płatniczej.
  • Nie daj się zwieść zbyt korzystnym ofertom.
  • Sprawdzaj zasady anulowania rezerwacji i zwrotów przed zakupem.
  • Regularnie aktualizuj oprogramowanie i korzystaj z oprogramowania antywirusowego.

Zobacz również

Internet
06 czerwca 2024
Jak wybrać odpowiedniego dostawcę Internetu?

Wybór odpowiedniego dostawcy Internetu to ważna decyzja, która wpływa na komfort codziennego życia oraz efektywność pracy. Czy wiesz na co powinieneś zwrócić uwagę?

Czytaj więcej
Internet
22 maja 2024
Rozszerzanie zasięgu sieci Wi-Fi z pomocą routerów Tp-Link Deco

Omawiamy najlepsze praktyki dotyczące rozszerzania zasięgu sieci Wi-Fi, z wykorzystaniem routerów Tp-Link Deco, które są popularnym wyborem wśród klientów Rybnet.

Czytaj więcej
Cyberbezpieczeństwo
01 maja 2024
Offline w erze online: jak odłączyć się od sieci i znaleźć równowagę?

Odkryj sekrety harmonijnego życia w erze online! Przeczytaj nasz artykuł o odłączaniu się od sieci i znajdź równowagę między światem wirtualnym a realnym.

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)