Chętnie pomożemy: +48 32 441 4000 | biuro@rybnet.pl
A++
E-bok

FOMO (fear of missing out) - czujesz strach? Czy trzymasz balans pomiędzy byciem online i offline?

FOMO czyli lęk przed odłączeniem, przegapieniem czy też lęk przed tym, co nas omija w sieci. Choroba cywilizacyjna, która w jakimś stopniu dotyka każdego z nas. Zastanawiałeś się, jak bardzo dotyka Ciebie czy też Twoich bliskich?

Nauczyliśmy się żyć w świecie rozwijających się technologii, większość z nas chce mieć najlepszy telefon, telewizor, być w mediach społecznościowych, czyli być po prostu na bieżąco. Wystarczy przejść się na przystanek autobusowy lub usiąść w restauracji, aby zobaczyć jak wiele osób siedzi z nosem w telefonie. Większość z tych osób musi mieć na widoku smartfon lub smartwatch, tak aby nic ich nie ominęło. Badania pokazują, że sięgamy po smartfona średnio co 12 minut. Tak częste patrzenie w ekran powoduje, że jesteśmy dosłownie zalewani ogromem informacji. Niestety szczególnie młodzi, nie są w stanie przyjmować tak dużej ilości bodźców, w dodatku ocenić, jaką mają wartość czy też pożyteczność.

Jak często korzystamy z Internetu wg raportu FOMO?

Jak wynika z najnowszego badania „FOMO 2022 – Polacy a lęk przed odłączeniem” przygotowanego przez NASK, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Panelu Badawczego Ariadna, jedynie 6% młodych ludzi nie doświadcza FOMO. Oczywiście nie od dziś wiadomo, że młodzież najbardziej narażona jest na wpływ technologii i mediów społecznościowych, to właśnie ich Internet wciąga coraz bardziej. Niepokojące jest jednak to, że większość młodych (między 15 a 19 rokiem życia) osób mocno odczuwa FOMO bo aż w 28% badanych. Jak wynika z raportu, wraz z rosnącym wiekiem badanych (powyżej 45 roku życia) poziom lęku spada.

Mam super szybki internet światłowodowy, ale czy jestem fomresem?

Nie zawsze korzystanie z urządzeń cyfrowych czy też korzystanie z szybkiego Internetu światłowodowego musi oznaczać FOMO. Warto jednak zadać sobie kilka pytań i zastanowić się, czy ten problem dotyczy również mnie?

  1. Czy obserwowanie znajomych w sieci wywołuje u mnie obawy że ktoś może mieć fajniejsze życie ode mnie?
  2. Czy podczas spożywania posiłku, nie mogę powstrzymać się przed sprawdzaniem mediów społecznościowych?
  3. Czy czuję dyskomfort gdy nie mam przy sobie telefonu?
  4. Czy czuję smutek, gdy nie wiem jakie plany mają moi znajomi, ponieważ boję się, że przeoczę jakieś spotkanie?
  5. Czy czuję przymus natychmiastowej reakcji na każde powiadomienie z telefonu?
  6. Czy zdarza mi się zaniedbać obowiązki i relacje w świecie rzeczywistym?

Przeciążenie natłokiem informacji

Bycie always on powoduje, że czujemy się przeciążeni, a nawet zestresowani natłokiem informacji. Jak się okazuje, aż 45% osób z wysokim FOMO czuje duże przeciążenie i przebodźcowanie nadmiarem informacji. Efektem przeciążenia jest dekoncentracja, uczucie przytłoczenia, a nawet obezwładnienia. Są to na tyle silne uczucia, że potrafią uniemożliwić podjęcie jakiejkolwiek decyzji, wykonanie prostego działania, czy też kłopoty z przyswojeniem wiedzy.

Jak odzyskać cyfrową równowagę?

Pierwszym krokiem będzie zrobienie rachunku sumienia i podjęcia decyzji, że faktycznie należy zmienić coś w swoim życiu. Może nie warto od razu decydować się na cyfrowy detoks, lecz po prostu spróbować ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych. Ciekawym narzędziem, które może nam pomóc odstawić smartfona są aplikacje, które mierzą czas spędzany online. Oprócz tego aplikacja może nam przypomnieć o odłożeniu urządzenia i zrobieniu sobie przerwy.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem FOMO 2022.

Zobacz również

Internet
29 września 2023
Zaskakujące statystyki:
jak często sieci światłowodowe ulegają awariom

Czy sieci światłowodowe są faktycznie niezawodne?

Czytaj więcej
Internet
14 września 2023
Szybki Internet światłowodowy w Wodzisławiu Śląskim: Dlaczego to must-have w nowym roku szkolnym?

Nowy rok szkolny to czas, gdy przygotowujemy się do powrotu do nauki, pracy zdalnej i innych aktywności online. Aby to wszystko przebiegało sprawnie, niezawodny dostęp do Internetu jest absolutnie niezbędny.

Czytaj więcej
Internet
17 sierpnia 2023
Czy to koniec sieci Wi-Fi?

Już dziś rozkwita nowa gwiazda na firmamencie łączności – technologia Li-Fi (Light Fidelity). Czym jest ta fascynująca innowacja i jak zrewolucjonizuje nasze połączenia?

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)