FOMO czyli lęk przed odłączeniem, przegapieniem czy też lęk przed tym, co nas omija w sieci. Choroba cywilizacyjna, która w jakimś stopniu dotyka każdego z nas. Zastanawiałeś się, jak bardzo dotyka Ciebie czy też Twoich bliskich?
Nauczyliśmy się żyć w świecie rozwijających się technologii, większość z nas chce mieć najlepszy telefon, telewizor, być w mediach społecznościowych, czyli być po prostu na bieżąco. Wystarczy przejść się na przystanek autobusowy lub usiąść w restauracji, aby zobaczyć jak wiele osób siedzi z nosem w telefonie. Większość z tych osób musi mieć na widoku smartfon lub smartwatch, tak aby nic ich nie ominęło. Badania pokazują, że sięgamy po smartfona średnio co 12 minut. Tak częste patrzenie w ekran powoduje, że jesteśmy dosłownie zalewani ogromem informacji. Niestety szczególnie młodzi, nie są w stanie przyjmować tak dużej ilości bodźców, w dodatku ocenić, jaką mają wartość czy też pożyteczność.
Jak często korzystamy z Internetu wg raportu FOMO?
Jak wynika z najnowszego badania „FOMO 2022 – Polacy a lęk przed odłączeniem” przygotowanego przez NASK, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Panelu Badawczego Ariadna, jedynie 6% młodych ludzi nie doświadcza FOMO. Oczywiście nie od dziś wiadomo, że młodzież najbardziej narażona jest na wpływ technologii i mediów społecznościowych, to właśnie ich Internet wciąga coraz bardziej. Niepokojące jest jednak to, że większość młodych (między 15 a 19 rokiem życia) osób mocno odczuwa FOMO bo aż w 28% badanych. Jak wynika z raportu, wraz z rosnącym wiekiem badanych (powyżej 45 roku życia) poziom lęku spada.
Mam super szybki internet światłowodowy, ale czy jestem fomresem?
Nie zawsze korzystanie z urządzeń cyfrowych czy też korzystanie z szybkiego Internetu światłowodowego musi oznaczać FOMO. Warto jednak zadać sobie kilka pytań i zastanowić się, czy ten problem dotyczy również mnie?
- Czy obserwowanie znajomych w sieci wywołuje u mnie obawy że ktoś może mieć fajniejsze życie ode mnie?
- Czy podczas spożywania posiłku, nie mogę powstrzymać się przed sprawdzaniem mediów społecznościowych?
- Czy czuję dyskomfort gdy nie mam przy sobie telefonu?
- Czy czuję smutek, gdy nie wiem jakie plany mają moi znajomi, ponieważ boję się, że przeoczę jakieś spotkanie?
- Czy czuję przymus natychmiastowej reakcji na każde powiadomienie z telefonu?
- Czy zdarza mi się zaniedbać obowiązki i relacje w świecie rzeczywistym?
Przeciążenie natłokiem informacji
Bycie always on powoduje, że czujemy się przeciążeni, a nawet zestresowani natłokiem informacji. Jak się okazuje, aż 45% osób z wysokim FOMO czuje duże przeciążenie i przebodźcowanie nadmiarem informacji. Efektem przeciążenia jest dekoncentracja, uczucie przytłoczenia, a nawet obezwładnienia. Są to na tyle silne uczucia, że potrafią uniemożliwić podjęcie jakiejkolwiek decyzji, wykonanie prostego działania, czy też kłopoty z przyswojeniem wiedzy.
Jak odzyskać cyfrową równowagę?
Pierwszym krokiem będzie zrobienie rachunku sumienia i podjęcia decyzji, że faktycznie należy zmienić coś w swoim życiu. Może nie warto od razu decydować się na cyfrowy detoks, lecz po prostu spróbować ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych. Ciekawym narzędziem, które może nam pomóc odstawić smartfona są aplikacje, które mierzą czas spędzany online. Oprócz tego aplikacja może nam przypomnieć o odłożeniu urządzenia i zrobieniu sobie przerwy.
Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem FOMO 2022.