Chętnie pomożemy: +48 32 441 4000 | biuro@rybnet.pl
A++
E-bok

FOMO (fear of missing out) - czujesz strach? Czy trzymasz balans pomiędzy byciem online i offline?

FOMO czyli lęk przed odłączeniem, przegapieniem czy też lęk przed tym, co nas omija w sieci. Choroba cywilizacyjna, która w jakimś stopniu dotyka każdego z nas. Zastanawiałeś się, jak bardzo dotyka Ciebie czy też Twoich bliskich?

Nauczyliśmy się żyć w świecie rozwijających się technologii, większość z nas chce mieć najlepszy telefon, telewizor, być w mediach społecznościowych, czyli być po prostu na bieżąco. Wystarczy przejść się na przystanek autobusowy lub usiąść w restauracji, aby zobaczyć jak wiele osób siedzi z nosem w telefonie. Większość z tych osób musi mieć na widoku smartfon lub smartwatch, tak aby nic ich nie ominęło. Badania pokazują, że sięgamy po smartfona średnio co 12 minut. Tak częste patrzenie w ekran powoduje, że jesteśmy dosłownie zalewani ogromem informacji. Niestety szczególnie młodzi, nie są w stanie przyjmować tak dużej ilości bodźców, w dodatku ocenić, jaką mają wartość czy też pożyteczność.

Jak często korzystamy z Internetu wg raportu FOMO?

Jak wynika z najnowszego badania „FOMO 2022 – Polacy a lęk przed odłączeniem” przygotowanego przez NASK, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Panelu Badawczego Ariadna, jedynie 6% młodych ludzi nie doświadcza FOMO. Oczywiście nie od dziś wiadomo, że młodzież najbardziej narażona jest na wpływ technologii i mediów społecznościowych, to właśnie ich Internet wciąga coraz bardziej. Niepokojące jest jednak to, że większość młodych (między 15 a 19 rokiem życia) osób mocno odczuwa FOMO bo aż w 28% badanych. Jak wynika z raportu, wraz z rosnącym wiekiem badanych (powyżej 45 roku życia) poziom lęku spada.

Mam super szybki internet światłowodowy, ale czy jestem fomresem?

Nie zawsze korzystanie z urządzeń cyfrowych czy też korzystanie z szybkiego Internetu światłowodowego musi oznaczać FOMO. Warto jednak zadać sobie kilka pytań i zastanowić się, czy ten problem dotyczy również mnie?

  1. Czy obserwowanie znajomych w sieci wywołuje u mnie obawy że ktoś może mieć fajniejsze życie ode mnie?
  2. Czy podczas spożywania posiłku, nie mogę powstrzymać się przed sprawdzaniem mediów społecznościowych?
  3. Czy czuję dyskomfort gdy nie mam przy sobie telefonu?
  4. Czy czuję smutek, gdy nie wiem jakie plany mają moi znajomi, ponieważ boję się, że przeoczę jakieś spotkanie?
  5. Czy czuję przymus natychmiastowej reakcji na każde powiadomienie z telefonu?
  6. Czy zdarza mi się zaniedbać obowiązki i relacje w świecie rzeczywistym?

Przeciążenie natłokiem informacji

Bycie always on powoduje, że czujemy się przeciążeni, a nawet zestresowani natłokiem informacji. Jak się okazuje, aż 45% osób z wysokim FOMO czuje duże przeciążenie i przebodźcowanie nadmiarem informacji. Efektem przeciążenia jest dekoncentracja, uczucie przytłoczenia, a nawet obezwładnienia. Są to na tyle silne uczucia, że potrafią uniemożliwić podjęcie jakiejkolwiek decyzji, wykonanie prostego działania, czy też kłopoty z przyswojeniem wiedzy.

Jak odzyskać cyfrową równowagę?

Pierwszym krokiem będzie zrobienie rachunku sumienia i podjęcia decyzji, że faktycznie należy zmienić coś w swoim życiu. Może nie warto od razu decydować się na cyfrowy detoks, lecz po prostu spróbować ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych. Ciekawym narzędziem, które może nam pomóc odstawić smartfona są aplikacje, które mierzą czas spędzany online. Oprócz tego aplikacja może nam przypomnieć o odłożeniu urządzenia i zrobieniu sobie przerwy.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem FOMO 2022.

Zobacz również

Internet
05 kwietnia 2024
Wiosna pod znakiem całkowitej anonimowości w Internecie? Czy to nowa era prywatności w sieci?

Czy możemy już odetchnąć od nachalnych reklam i swobodnie korzystać z Internetu?

Czytaj więcej
Cyberbezpieczeństwo
25 marca 2024
Jakie są najpopularniejsze cyberataki na użytkowników Internetu w okresie przed świętami Wielkanocnymi?

W okresie przedświątecznym, kiedy wzrasta liczba zakupów i transakcji online, stajemy się jeszcze bardziej narażeni na ataki cyberprzestępców, którzy wykorzystują tę okazję do wyłudzenia poufnych danych i pieniędzy. Na co więc uważać?

Czytaj więcej
Internet
18 marca 2024
Wi-Fi 6: wyższy standard łączności bezprzewodowej? Jakie są fakty i mity na temat standardu 802.11ax?

W dzisiejszych czasach, gdy prędkość i niezawodność łączności internetowej mają kluczowe znaczenie, wybór odpowiedniego standardu Wi-Fi staje się coraz bardziej istotny. Jaki jest najlepszy dla Ciebie? Sprawdź!

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)