Chętnie pomożemy: +48 32 441 4000 | biuro@rybnet.pl
A++
E-bok

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci?

Świat online pełen ciekawostek, nowości, informacji i rozrywek. Bardzo wciągający dla nas, dorosłych, dla dzieci to już po prostu wszechobecna rzeczywistość. Jak zatem zadbać o bezpieczne korzystanie z Internetu przez najmłodszych?

Badania pokazują, że większość rodziców obawia się o bezpieczeństwo swoich dzieci w sieci. Co ciekawe, niewiele z nich rozmawia o tym ze swoim dzieckiem. Skąd zatem nasi podopieczni mogą wiedzieć, na co mają uważać, skoro nawet nie wiedzą, jakie grożą im niebezpieczeństwa? Teraz pewnie zastanawiasz się, ile razy denerwowałeś się, że Twoje dziecko zbyt długo patrzy w telefon lub gra na komputerze. Czy chociaż raz wytłumaczyłeś dziecku, dlaczego nie chcesz, aby spędzało tak dużo czasu przed ekranem?

Jak wynika z raportu NASK Nastolatki 3.0, nastolatki spędzają w sieci w czasie wolnym średnio 4 godziny 50 minut dziennie. W dni wolne od zajęć potrafią spędzić w sieci nawet 6 godzin i 10 minut dziennie. Natomiast co dziesiąty nastolatek w wolnym czasie jest aktywny w sieci ponad 8 godzin dziennie. Co ciekawe, rodzice często nie zdają sobie sprawy, ile czasu ich dzieci spędzają w Internecie.

Jakie zatem zagrożenia i niebezpieczeństwa mogą spotkać nasze dzieci?

  • Zagrożenia ze strony nieznajomych: dzieci, które nie są ostrożne w Internecie, mogą narażać się na kontakt z nieznajomymi, którzy mogą być niebezpieczni.
  • Ujawnienie danych osobowych: nieświadome niebezpieczeństwa dziecko, może udostępnić swoje dane osobowe, numer telefonu, adres oraz miejsca, w których lubi spędzać czas.
  • Nieodpowiednie treści: dzieci, które mają dostęp do sieci bez ograniczeń, mogą natknąć się na treść nieodpowiednią dla ich wieku, takie jak przemoc, pornografia czy nienawiść.
  • Uzależnienie od Internetu: objawy uzależnienia od Internetu mogą być różne m.in. senność, problemy z koncentracją czy też gorsze wyniki w nauce.
  • Cyberprzemoc: dzieci, które nie przestrzegają zasad dotyczących cyberprzestępczości, mogą stać się ofiarą cyberprzemocy. Może to być nękanie za pośrednictwem mediów społecznościowych, włamanie się na konto, udostępnianie kompromitujących materiałów czy też podszywanie się pod jego właściciela.

Jeżeli zależy Ci, na bezpieczeństwie swojego dziecka w sieci pamiętaj, że istotną kwestią jest edukacja i rozmowa na temat cyberbezpieczeństwa. Świadome dziecko nie będzie się bało zadawać pytań i będzie informowało o sytuacjach, które wzbudziło w nim niepokój. Pamiętaj też, o zabezpieczeniu wszystkich urządzeń z których korzysta Twoje dziecko:

  1. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe na wszystkich urządzeniach używanych przez Twoje dziecko oraz regularnie je aktualizuj (komputer, smartfon, tablet).
  2. Naucz swoje dziecko używania silnych i unikalnych haseł, innych do każdego serwisu.
  3. Zainstaluj program do kontroli rodzicielskiej, dzięki temu obliczysz czas spędzony w sieci oraz ograniczysz dostęp do nieodpowiednich treści.
  4. Wyjaśnij zasady bezpiecznego zachowania w Internecie tzw. netykieta, czyli savoir-vivre w Internecie

Pamiętaj, aby od samego początku edukować i rozmawiać z dzieckiem zarówno o pozytywnych aspektach korzystania z Internetu, jak i zagrożeniach. Zapewnienie bezpieczeństwa to ciągły proces, wraz z rozwojem techniki i zmieniającymi się zagrożeniami należy regularnie aktualizować oprogramowanie i wdrażać nowe zabezpieczenia.

Zobacz również

Internet
29 listopada 2023
Bezpieczne zakupy online w świetle świątecznych promocji

Pomimo zakończenia Black Friday i Cyber Monday, sklepy internetowe nadal kuszą nas wyjątkowymi ofertami. Jak więc bezpiecznie korzystać z usług internetowych w tym magicznym, ale i niebezpiecznym okresie?

Czytaj więcej
Internet
22 listopada 2023
Internet światłowodowy - nowa era łączności w Wodzisławiu Śląskim

Internet światłowodowy od Rybnet to znacznie więcej niż zwykłe połączenie internetowe. To gwarancja, że mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego mogą cieszyć się płynnym korzystaniem z sieci bez względu na swoje potrzeby – czy to praca zdalna, nauka online czy rozrywka.

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)