Chętnie pomożemy: +48 32 441 4000 | biuro@rybnet.pl
A++
E-bok

Nie rób tego, jeśli chcesz uniknąć kradzieży swoich haseł!

Zapewne nie raz słyszałeś, jak ważne jest tworzenie silnych haseł. Temat wraca co jakiś czas i chyba już na nikim nie robi wrażenia. Czy tak samo jest u Ciebie? Warto jednak zastanowić się jakie konsekwencje niesie za sobą włamanie na konto np. w mediach społecznościowych.

Silne hasło, czyli jakie?

W teorii silne hasło powinno składać się z minimum 8 znaków, zawierać zarówno małe, jak i duże litery, znaki specjalne oraz cyfry. Czy zatem hasło, którego używałeś do tej pory, przykładowo: Pasta159 rzeczywiście jest dużo słabsze od hasła &UaH0$7I? Okazuje się, że hasło składające się z 8 znaków zawierające małe i duże litery oraz cyfry, ma 218 trylionów kombinacji, natomiast hasło składające się z 8 znaków zawierające zarówno małe jak i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne, ma aż 7,2 kwadryliona kombinacji. Co ciekawe na złamanie pierwszego z haseł na średniej klasy komputerze osobistym potrzeba około 250 dni, jednak aby złamać drugie hasło składające się m.in. ze znaków specjalnych, potrzeba ponad 20 lat! Jak widać, niewielka różnica, a siła hasła jest powalająca!

Mam jedno hasło i jest mi z tym dobrze!

No dobra, przyznaj się, ile razy ustawiłeś to samo hasło do kilku portali? Jest to mega wygodne ale bardzo niebezpieczne! Wyobraź sobie, że kupujesz super T-shirt na jakiejś przypadkowej stronie. Okazuje się, że aby monitorować przesyłkę musisz założyć konto. Wpisujesz szybko swoje dane, nie zastanawiasz się nad hasłem, bo to przecież tylko jednorazowy zakup. Ustawiasz więc hasło, jak się później okazuje takie samo jak do Facebooka, Gmaila, Instagrama, Allegro i wiele innych serwisów. Po jakimś czasie następuje wyciek bazy danych klientów z tego właśnie sklepu. Cyberprzestępcy dostali się jedynie do adresów e-mail, imion, nazwisk i haseł. Myślisz sobie, przecież nic się nie stało, co można zrobić z takimi danymi? Ano można i to dużo. Cyberprzestępcy którzy otrzymali dostęp do Twoich danych prześledzili popularne portale i BINGO! Okazało się, że na większość z nich można zalogować się tymże hasłem. Najpierw zalogowali się na Allegro, zrobili spore zakupy, następnie porozsyłali wiadomości na Facebooku do Twoich znajomych z informacją, że potrzebują szybkiego BLIKA. Niestety nie możesz zareagować, bo wszystkie konta zostały już przejęte przez hakerów. Takich przypadków jest naprawdę dużo, dlatego warto zadbać o to, aby do każdego serwisu czy portalu ustawiać inne skomplikowane hasło.

Menedżer haseł

Na szczęście są narzędzia, które część roboty zrobią za nas, czyli menedżery haseł. Menedżer haseł to po prostu aplikacja, która generuje losowe, unikatowe i bezpieczne hasła, a co najważniejsze przechowuje je w sposób bezpieczny i szyfrowany. Wystarczy zainstalować na swoim urządzeniu wybrany program (poniżej znajdziesz nasze propozycje), ustawić główne hasło do samego programu i następnie wpisać hasła, które chcemy przechowywać. Na początek radzimy zmienić hasła na te, wygenerowane przez program, chociaż do najważniejszych portali. Szczególnie do tych, na których przechowujemy dane kart płatniczych.

Jaki menedżer haseł wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele programów, zarówno płatnych, jak i bezpłatnych z różnymi funkcjami. Szukając odpowiedniego menedżera, wybierz ten, który będzie dla Ciebie najbardziej intuicyjny. Do jednych z popularniejszych programów należą:

  1. Dashlane– bezpłatny abonament do 50 haseł.

  2. 1Password– objęty 14-dniowym bezpłatnym okresem próbnym i pozwala dodać nieograniczoną liczbę użytkowników do planu rodzinnego.

  3. Sticky Password Free – oferuje nieograniczone przechowywanie haseł.

  4. Avira Password Manager – automatycznie loguje do Twoich kont.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Posiadanie silnego hasła to jeden z czynników który ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo naszych danych. Kolejnym istotnym elementem, jest logowanie dwuetapowe które dodatkowo zabezpiecza poświadczenia użytkownika. Dlaczego jest to bardzo ważne? Ponieważ, jeśli już staniemy się ofiarą złośliwego oprogramowania czy po prostu phishinu to właśnie dodatkowa weryfikacja może uchronić nas przed dostaniem się hakerów na nasze konto. A jak już wiemy, przejęcie kontroli nad kontem na Facebooku (które jest powiązane z innymi portalami) może pociągnąć za sobą inne niepożądane skutki.

Najbardziej znanym i popularnym uwierzytelnianiem dwuskładnikowym jest rozwiązanie oparte na logowaniu za pomocą loginu, hasła oraz tokena w postaci kodu SMS na telefon komórkowy. Dopiero po podaniu poprawnego tokena zostanie wykonane logowanie do wskazanego konta.

Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze na świecie metody chroniące przed atakami nie pomogą, jeśli my użytkownicy nie będziemy świadomi, jakie zagrożenia czekają na nas w wirtualnym świecie.

Zobacz również

Internet
27 sierpnia 2024
Poznaj Cechy Routerów Tp-link Deco X50 oraz Huawei OptiXstar K562

Poznaj dwa nowoczesne routery, które zapewnią szybki i stabilny internet w Twoim domu!

Czytaj więcej
Cyberbezpieczeństwo
14 sierpnia 2024
Wakacyjne oszustwa: Jak uniknąć pułapek w sieci?

Podczas wakacji cyberprzestępcy często stosują różne techniki, aby oszukać nieświadomych użytkowników. Dowiedz się, jak działają oszustwa związane z fałszywymi e-mailami, podszywaniem się pod zaufane osoby i instytucje oraz fałszywymi ofertami wakacyjnymi.

Czytaj więcej
Telewizja
25 lipca 2024
Telewizja Rybnik: jak korzystać z nowoczesnych funkcji telewizji Rybnet

Telewizja w Rybniku to nowoczesne rozwiązanie, które zmienia sposób, w jaki oglądamy telewizję. Sprawdź co oferujemy!

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)