Chętnie pomożemy: +48 32 441 4000 | biuro@rybnet.pl
A++
E-bok

Światowy dzień Internetu
czyli jak to wszystko się zaczęło

Jakiś czas temu pytaliśmy, czym jest dla Was Internet. Dostaliśmy mnóstwo odpowiedzi, jednak najważniejszą i często powtarzaną odpowiedzią było to, że Internet jest dla Was po prostu wszystkim. Dzisiaj wykorzystujemy go do pracy, nauki oraz do rozrywki. A jak to wszystko się zaczęło i do czego pierwotnie miał służyć Internet?

Jaki był początek Internetu?

Cofnijmy się teraz do 1969 roku, ciepłego październikowego Los Angeles. Grupa naukowców postanowiła wykonać eksperyment który miał na celu zbadanie, czy możliwe jest zbudowanie rozproszonej sieci łączności, pozbawionej central, która przetrwałaby nawet przy częściowym zniszczeniu. Wynik tego eksperymentu był bardzo istotny ze względu na wykorzystywanie komputerów w amerykańskiej armii, a konkretnie dla Departamentu Obrony USA. Rezultat pracy zespołu okazał się przełomowy w dziedzinie Internetu. W następstwie połączenia kilkunastu serwerów powstał pierwszy projekt współczesnego protokołu TCP. Tak właśnie zaczyna się historia Internetu, czyli ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network).

To historyczne wydarzenie, ma wielu autorów jednak dzisiaj chcielibyśmy uczcić pamięć Paula Barana urodzonego w 1926 roku w Grodnie. To właśnie on, na zlecenie Amerykańskich Sił Zbrojnych wykonał projekt sieci zdolnych przetrwać ewentualną III wojnę światową. Baran przedstawił swój projekt jako „zasadę gorącego ziemniaka”, czyli rozproszony model sieci komunikacyjnych. Miała to być sieć, która będzie w stanie przesyłać informacje spakowane w pakiety, obejmujące 1024 bity. W ten sposób dane z jednego adresu miałyby docierać pierwszymi wolnymi drogami, niekoniecznie w kolejności przesyłu.

Pierwsza sieć rozległa oparta na rozproszonej architekturze - źródło WIKIPEDIA.

Poczta elektroniczna i dalszy rozwój Internetu

Kolejnym krokiem milowym w rozwoju nie tylko Internetu ale i rozwoju komunikacji cyfrowej, była poczta elektroniczna. To właśnie w ramach ARPANETU została wysłana pierwsza wiadomość elektroniczna. Jednak pomysłodawcą elektronicznego systemu przesyłania wiadomości był Ray Tomlinson, który w 1971 roku wysłał pierwszego e-maila, do samego siebie!

W 1973 r. ARPANET stał się siecią międzynarodową, natomiast w 1986 roku Narodowa Fundacja Nauki USA utworzyła sieć NSFNET. Dwa lata później do tej sieci podłączonych było ponad 10000 komputerów. Nagle Internet z przedsięwzięcia rządowego, stał się elementem międzynarodowej współpracy.

Przeczytaj też: Jak chronić swoje dane w sieci.

Powstanie World Wide Web

Sieć www (World Wide Web) została wynaleziona przez brytyjskiego naukowca Tima Bernersa-Lee w 1989 roku podczas pracy w CERN. Naukowiec szukał rozwiązania, jak zaspokoić potrzebę, szybkiej i zautomatyzowanej wymiany informacji między naukowcami z różnych zakątków świata. Wpadł na pomysł powiązania ze sobą dokumentów znajdujących się na serwerach www przy pomocy łączy hipertekstowych, co umożliwiło połączenie tekstu, grafiki oraz dźwięku.

Co będzie dalej i jaka czeka nas przyszłość?

Od momentu wynalezienia Internetu, rozwój technologiczny zmienił cały nasz świat. 50 lat temu nikt nie wyobrażał sobie świata w takiej rzeczywistości, jaką znamy. Media społecznościowe, komunikatory, platformy streamingowe, boty, elektryczne samochody, wymieniać można jeszcze długo. Jedyną osobą, która na tamte czasy miała wizję podobnego świata, jaki mamy teraz, był Paul Baran. Przewidywał on, że do 2000 roku ludzie będą korzystać z sieci online, żeby robić zakupy i przekazywać informacje. Niektórzy mówili, że jest to szalona wizja, dzisiaj widzimy jednak, jak bardzo była trafna. A jaka czeka nas przyszłość? Teorii jest wiele, jedną z nich jest era metawersum. Czy nowa cyfrowa rzeczywistość stanie się dla kolejnych pokoleń czymś tak naturalnym, jak dla nas jest korzystanie ze smartfona? A może jest to tak samo szalona wizja, jak wizja Barana o cyfrowym świecie?

To już jednak zupełnie inny temat 😊

Zobacz również

Internet
06 czerwca 2024
Jak wybrać odpowiedniego dostawcę Internetu?

Wybór odpowiedniego dostawcy Internetu to ważna decyzja, która wpływa na komfort codziennego życia oraz efektywność pracy. Czy wiesz na co powinieneś zwrócić uwagę?

Czytaj więcej
Internet
22 maja 2024
Rozszerzanie zasięgu sieci Wi-Fi z pomocą routerów Tp-Link Deco

Omawiamy najlepsze praktyki dotyczące rozszerzania zasięgu sieci Wi-Fi, z wykorzystaniem routerów Tp-Link Deco, które są popularnym wyborem wśród klientów Rybnet.

Czytaj więcej
Cyberbezpieczeństwo
01 maja 2024
Offline w erze online: jak odłączyć się od sieci i znaleźć równowagę?

Odkryj sekrety harmonijnego życia w erze online! Przeczytaj nasz artykuł o odłączaniu się od sieci i znajdź równowagę między światem wirtualnym a realnym.

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)