Chętnie pomożemy: +48 32 441 4000 | biuro@rybnet.pl
A++
E-bok

Podejrzane SMS nadal w akcji!

Ostrzegamy! Nie klikaj w to!

Co jakiś czas wraca do nas temat fałszywych SMS. Niby każdy wie, aby je ignorować, kasować, blokować, a jednak nadal zdarza się, że w pośpiechu klikamy w linki przesłane w wiadomości. Dlatego mamy dla Ciebie gotowy przepis jak rozpoznać fałszywe wiadomości oraz co zrobić, gdy już klikniecie w zainfekowany link.

Jak rozpoznać fałszywy SMS?

Fałszywe wiadomości, zazwyczaj zawierają błędy, literówki, dziwne znaki w linku, często też wysyłane są z zagranicznych numerów. Co zatem powinno wzbudzić Twoją czujność?

 1. Zwykły numer telefonu zamiast nazwy nadawcy
  Większość firm wysyła wiadomości, podając jedynie swoją nazwę, tak jak np. InPost, Allegro, Poczta Polska, Google, Empik itd. Jeśli w przesłanej wiadomości, widnieje numer telefonu, powinno to wzbudzić Twoją czujność!

 2. Link do odbioru paczki w wiadomości SMS
  Do odbioru paczki w paczkomacie, czy też u kuriera, potrzebujemy jedynie kod odbioru. Gdy w powiadomieniu o umieszczeniu paczki w paczkomacie, otrzymasz również link i to w dodatku wyglądający tak: http://pelfiti.com/track/?nfuh56v% pewne jest, że wiadomość jest fałszywa.

 3. Literówki w treści SMS
  Często spotykane są fałszywe wiadomości, zawierające literówki, błędy składniowe, interpunkcyjne czy słowa bez polskich znaków. Dlaczego tak jest? Nie jest to do końca jasne, jednak sądzimy, że może to być próba ominięcia filtrów antyspamowych na urządzeniach z androidem. Może to być również po prostu nieznajomość języka polskiego przez nadawcę wiadomości.

 4. Metody psychologiczne
  Oszuści starają się wzbudzić w nas różne emocje, od wzbudzenia zaufania, po poczucie strachu, tak aby spowodować, że na końcu klikniemy w zainfekowany link. Wiadomości z Urzędu Skarbowego lub wiadomość z PGE dają duże prawdopodobieństwo, że zaufamy tej wiadomości. A jeśli jeszcze otrzymamy informację, że jeśli szybko nie opłacimy rachunku to, wyłączą nam prąd, sukces gwarantowany.

Kliknięcie w niebezpieczny link, co dalej?

Samo odczytanie wiadomości, nie powoduje zainfekowania telefonu. Za to kliknięcie w link, pobranie pliku oraz zainstalowanie go, już tak. Co wtedy należy zrobić? Najlepiej zacząć od wyłączenia Internetu (zarówno z sieci komórkowej, jak i Wi-Fi) lub po prostu włączenia trybu samolotowego. Nie wiemy, czym jest link i co stanie się dalej, dlatego aby uniknąć kradzieży danych, warto zmienić hasła do najważniejszych aplikacji. Szczególnie do tych, które mają dostęp do naszych kart płatniczych, nie zapominajmy również o mediach społecznościowych, skrzynce e-mail i innych istotnych aplikacji. Jeśli jeszcze nie mamy włączonej weryfikacji etapowej, ustawmy ją wszędzie tam, gdzie się da. Dlaczego to tak ważne? Pisaliśmy o tym w TUTAJ.

Co jeszcze należy zrobić, przed tym co nieuchronne, czyli przywróceniem telefonu do ustawień fabrycznych? Na pewno zgrać zdjęcia z urządzenia oraz stworzyć kopię zapasową aplikacji, na których nam zależy np. kalendarza, notatek i wszystkiego, co jest dla Was ważne.

Umówmy się, żyjemy w pośpiechu, nie czytamy uważnie wszystkich komunikatów. Niekiedy to nie brak wiedzy czy świadomości sprawia, że stajemy się ofiarą przestępców. Czasami, to zwykły pośpiech. Dlatego pamiętaj, gdy dostaniesz podejrzaną wiadomość, zatrzymaj się na chwilę. Zastanów się, czy faktycznie czekasz na przesyłkę, czy ta wiadomość, faktycznie dotyczy Ciebie?

Zobacz również

Internet
22 maja 2024
Rozszerzanie zasięgu sieci Wi-Fi z pomocą routerów Tp-Link Deco

Omawiamy najlepsze praktyki dotyczące rozszerzania zasięgu sieci Wi-Fi, z wykorzystaniem routerów Tp-Link Deco, które są popularnym wyborem wśród klientów Rybnet.

Czytaj więcej
Cyberbezpieczeństwo
01 maja 2024
Offline w erze online: jak odłączyć się od sieci i znaleźć równowagę?

Odkryj sekrety harmonijnego życia w erze online! Przeczytaj nasz artykuł o odłączaniu się od sieci i znajdź równowagę między światem wirtualnym a realnym.

Czytaj więcej
Internet
26 kwietnia 2024
Atak hakerski na popularny sklep online: Alarmujący przykład, który zagraża każdemu z nas.

Jak chronić swoje dane i nie dać się hakerom?

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)