Chętnie pomożemy: +48 32 441 4000 | biuro@rybnet.pl
A++
E-bok

Podejrzane SMS nadal w akcji!

Ostrzegamy! Nie klikaj w to!

Co jakiś czas wraca do nas temat fałszywych SMS. Niby każdy wie, aby je ignorować, kasować, blokować, a jednak nadal zdarza się, że w pośpiechu klikamy w linki przesłane w wiadomości. Dlatego mamy dla Ciebie gotowy przepis jak rozpoznać fałszywe wiadomości oraz co zrobić, gdy już klikniecie w zainfekowany link.

Jak rozpoznać fałszywy SMS?

Fałszywe wiadomości, zazwyczaj zawierają błędy, literówki, dziwne znaki w linku, często też wysyłane są z zagranicznych numerów. Co zatem powinno wzbudzić Twoją czujność?

  1. Zwykły numer telefonu zamiast nazwy nadawcy
    Większość firm wysyła wiadomości, podając jedynie swoją nazwę, tak jak np. InPost, Allegro, Poczta Polska, Google, Empik itd. Jeśli w przesłanej wiadomości, widnieje numer telefonu, powinno to wzbudzić Twoją czujność!

  2. Link do odbioru paczki w wiadomości SMS
    Do odbioru paczki w paczkomacie, czy też u kuriera, potrzebujemy jedynie kod odbioru. Gdy w powiadomieniu o umieszczeniu paczki w paczkomacie, otrzymasz również link i to w dodatku wyglądający tak: http://pelfiti.com/track/?nfuh56v% pewne jest, że wiadomość jest fałszywa.

  3. Literówki w treści SMS
    Często spotykane są fałszywe wiadomości, zawierające literówki, błędy składniowe, interpunkcyjne czy słowa bez polskich znaków. Dlaczego tak jest? Nie jest to do końca jasne, jednak sądzimy, że może to być próba ominięcia filtrów antyspamowych na urządzeniach z androidem. Może to być również po prostu nieznajomość języka polskiego przez nadawcę wiadomości.

  4. Metody psychologiczne
    Oszuści starają się wzbudzić w nas różne emocje, od wzbudzenia zaufania, po poczucie strachu, tak aby spowodować, że na końcu klikniemy w zainfekowany link. Wiadomości z Urzędu Skarbowego lub wiadomość z PGE dają duże prawdopodobieństwo, że zaufamy tej wiadomości. A jeśli jeszcze otrzymamy informację, że jeśli szybko nie opłacimy rachunku to, wyłączą nam prąd, sukces gwarantowany.

Kliknięcie w niebezpieczny link, co dalej?

Samo odczytanie wiadomości, nie powoduje zainfekowania telefonu. Za to kliknięcie w link, pobranie pliku oraz zainstalowanie go, już tak. Co wtedy należy zrobić? Najlepiej zacząć od wyłączenia Internetu (zarówno z sieci komórkowej, jak i Wi-Fi) lub po prostu włączenia trybu samolotowego. Nie wiemy, czym jest link i co stanie się dalej, dlatego aby uniknąć kradzieży danych, warto zmienić hasła do najważniejszych aplikacji. Szczególnie do tych, które mają dostęp do naszych kart płatniczych, nie zapominajmy również o mediach społecznościowych, skrzynce e-mail i innych istotnych aplikacji. Jeśli jeszcze nie mamy włączonej weryfikacji etapowej, ustawmy ją wszędzie tam, gdzie się da. Dlaczego to tak ważne? Pisaliśmy o tym w TUTAJ.

Co jeszcze należy zrobić, przed tym co nieuchronne, czyli przywróceniem telefonu do ustawień fabrycznych? Na pewno zgrać zdjęcia z urządzenia oraz stworzyć kopię zapasową aplikacji, na których nam zależy np. kalendarza, notatek i wszystkiego, co jest dla Was ważne.

Umówmy się, żyjemy w pośpiechu, nie czytamy uważnie wszystkich komunikatów. Niekiedy to nie brak wiedzy czy świadomości sprawia, że stajemy się ofiarą przestępców. Czasami, to zwykły pośpiech. Dlatego pamiętaj, gdy dostaniesz podejrzaną wiadomość, zatrzymaj się na chwilę. Zastanów się, czy faktycznie czekasz na przesyłkę, czy ta wiadomość, faktycznie dotyczy Ciebie?

Zobacz również

Internet
08 listopada 2024
Bloatware na smartfonach i komputerach – jak się tego pozbyć?

Kupiłeś nowego smartfona, komputer i jesteś trochę zawiedziony, ponieważ urządzenie działa wolniej niż oczekiwałeś? Przyczyną może być bloatware.

Czytaj więcej
Internet
21 października 2024
Nowość w Rybnecie: Internet mobilny – elastyczność i szybkość w każdym miejscu!

Z przyjemnością informujemy, że Rybnet poszerzył swoją ofertę o Internet mobilny! W tym wpisie omówimy, jakie korzyści płyną z nowej usługi i dlaczego warto z niej skorzystać.

Czytaj więcej
Internet
04 października 2024
Prędkości Internetu światłowodowego a limity Internetu mobilnego – na czym polega różnica?

Zastanawiasz się jaka jest różnica między prędkościami oferowanymi w Internecie światłowodowym (np. 1000 Mb/s) a ilością danych w Internecie mobilnym (np. 1000 GB)? Przeczytaj ten wpis!

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)