Uruchomiliśmy produkcyjnie protokół IPv6

Po fazie testów, wdrożyliśmy protokół IPv6. Sprawdź, co Cię czeka!

Już jakiś czas nosiliśmy się z zamiarem uruchomienia nowego protokołu i w końcu możemy Was poinformować, że dla wszystkich klientów sieci kablowej uruchomiliśmy protokół IPv6.

Od teraz, każdy abonent sieci kablowej może włączyć protokół IPv6 – w tym celu prosimy o kontakt z działem serwisu (32 441 4000 lub biuro@rybnet.pl) u części z Was, możemy to zrobić zdalnie.

Część z Was na pewno wie, że dotychczas wykorzystywany protokół IPv4 kiedyś się skończy (a w zasadzie już w 2019 roku skończyły się wszystkie nowe przydziały adresów IPv4) dlatego u nas już każdy nowy abonent sieci kablowej automatycznie otrzyma adres IP w protokole IPv6.

IPv6 – co to teraz?

Przeciętny użytkownik nie odczuje zmiany, nie oznacza to jednak, że różnicy pomiędzy tymi protokołami nie ma. Ale zanim przejdziemy do porównania – przedstawiamy poniżej kilka faktów.

Zacznijmy od skrótu IP – rozwinięciem tego skrótu jest „Internet Protocol”, protokół internetowy umożliwiający porozumiewanie się urządzeń podłączonych do Internetu. Adres IPv4 został wynaleziony już w latach 80-tych i w zasadzie już na początku lat 90-tych wiadome było, że pula tych adresów kiedyś się skończy. Obecnie stosowany protokół IPv4 ma pojemność około 4 miliardów adresów i w momencie powstawiania protokołu wydawało się to wystarczające. Jednak w 1995 roku powstały pierwsze dokumenty opisujące protokół IPv6, dzięki temu dzisiaj mamy naprawdę sporą ilość adresów IPv6.

To jakie są te różnice pomiędzy dotychczasowym protokołem IPv4 a IPv6?

·         Adres

IPv4 ma długość na 32 bity (4bajty) natomiast IPv6 ma długość 128 bitów (16 bajtów). To oznacza, że liczba adresów IPv6 jest 10²⁸ razy większa niż liczba adresów IPv4.

 

·         Sposób adresowania

IPv4 ma sposób adresowania numeryczny, bity w zapisie dziesiętnym, poszczególne bity oddzielone są kropkami. IPv6 posiada sposób adresowania alfanumeryczny, tzn. że poszczególne bity oddzielone są dwukropkami a samie bity w zapisie szesnastkowym.

 

·         Konfiguracja

IPv6 posiada samokonfigurację, to znaczy, że każdy sprzęt elektroniczny korzystający z Internetu automatycznie otrzymuje unikatowy IP.

 

Jeśli jesteś ciekawy na jakim protokole działa Twoje łącze, możesz wykonać test na stronie https://test-ipv6.com/

Zobacz również

Internet
16 listopada 2021
Dlaczego Twój Internet przerywa? Radzimy co zrobić!

Pracujesz zdalnie, dzieci mają lekcje online, a Internet... nagle znowu przerywa? Czy zdarza się, że oglądając Netflixa na telewizorze, film zawiesza się lub traci na jakości? A może wideo przerywa, a pliki, które od 15 minut wysyłasz nadal się nie wysłały? Dziś radzimy, jak poradzić sobie z takimi sytuacjami!

Czytaj więcej
Internet
01 listopada 2021
Zmiana przepisów o usługach płatniczych

W związku z tym, że z dniem 5 listopada 2021 r. zmienią się przepisy ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, konieczne jest wprowadzenie zmian obowiązującego regulaminu

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)