Uruchomiliśmy produkcyjnie protokół IPv6

Po fazie testów, wdrożyliśmy protokół IPv6. Sprawdź, co Cię czeka!

Już jakiś czas nosiliśmy się z zamiarem uruchomienia nowego protokołu i w końcu możemy Was poinformować, że dla wszystkich klientów sieci kablowej uruchomiliśmy protokół IPv6.

Od teraz, każdy abonent sieci kablowej zarówno w Rybniku, Wodzisławiu Śląskim, Pszczynie, Żorach, Marklowicach czy też okolicznych miejscowościach może włączyć protokół IPv6 – w tym celu prosimy o kontakt z działem serwisu (32 441 4000 lub biuro@rybnet.pl) u części z Was, możemy to zrobić zdalnie.

Część z Was na pewno wie, że dotychczas wykorzystywany protokół IPv4 kiedyś się skończy (a w zasadzie już w 2019 roku skończyły się wszystkie nowe przydziały adresów IPv4) dlatego u nas już każdy nowy abonent sieci kablowej automatycznie otrzyma adres IP w protokole IPv6.


IPv6 – co to teraz?

Przeciętny użytkownik nie odczuje zmiany, nie oznacza to jednak, że różnicy pomiędzy tymi protokołami nie ma. Ale zanim przejdziemy do porównania – przedstawiamy poniżej kilka faktów.

Zacznijmy od skrótu IP – rozwinięciem tego skrótu jest „Internet Protocol”, protokół internetowy umożliwiający porozumiewanie się urządzeń podłączonych do Internetu. Adres IPv4 został wynaleziony już w latach 80-tych i w zasadzie już na początku lat 90-tych wiadome było, że pula tych adresów kiedyś się skończy. Obecnie stosowany protokół IPv4 ma pojemność około 4 miliardów adresów i w momencie powstawiania protokołu wydawało się to wystarczające. Jednak w 1995 roku powstały pierwsze dokumenty opisujące protokół IPv6, dzięki temu dzisiaj mamy naprawdę sporą ilość adresów IPv6.


To jakie są te różnice pomiędzy dotychczasowym protokołem IPv4 a IPv6?

·         Adres

IPv4 ma długość na 32 bity (4bajty) natomiast IPv6 ma długość 128 bitów (16 bajtów). To oznacza, że liczba adresów IPv6 jest 10²⁸ razy większa niż liczba adresów IPv4.

 

·         Sposób adresowania

IPv4 ma sposób adresowania numeryczny, bity w zapisie dziesiętnym, poszczególne bity oddzielone są kropkami. IPv6 posiada sposób adresowania alfanumeryczny, tzn. że poszczególne bity oddzielone są dwukropkami a samie bity w zapisie szesnastkowym.

 

·         Konfiguracja

IPv6 posiada samokonfigurację, to znaczy, że każdy sprzęt elektroniczny korzystający z Internetu automatycznie otrzymuje unikatowy IP.

 

Jeśli jesteś ciekawy na jakim protokole działa Twoje łącze, możesz wykonać test na stronie https://test-ipv6.com/

Zobacz również

Internet
30 września 2022
Co wspólnego mają zombie z atakami hakerskiemi?

Co prawda do Halloween mamy jeszcze trochę czasu, jednak już dzisiaj na tablicy mamy złowrogą postać zombie. Co wspólnego ma ta nieumarła postać z hakerami i atakami DDoS?

Czytaj więcej
Internet
26 września 2022
Internet światłowodowy - czy warto?
8 zalet światłowodu

Co to jest światłowód, czy warto go mieć i jakie są jego zalety? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Czytaj więcej
Internet
30 sierpnia 2022
VPN - czy naprawdę tego potrzebuję?

Czy połączenie z Internetem poprzez wirtualny, szyfrowany tunel jest konieczne? Dowiedz się jakie korzyści daje VPN.

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)