Uruchomiliśmy produkcyjnie protokół IPv6

Po fazie testów, wdrożyliśmy protokół IPv6. Sprawdź, co Cię czeka!

Już jakiś czas nosiliśmy się z zamiarem uruchomienia nowego protokołu i w końcu możemy Was poinformować, że dla wszystkich klientów sieci kablowej uruchomiliśmy protokół IPv6.

Od teraz, każdy abonent sieci kablowej może włączyć protokół IPv6 – w tym celu prosimy o kontakt z działem serwisu (32 441 4000 lub biuro@rybnet.pl) u części z Was, możemy to zrobić zdalnie.

Część z Was na pewno wie, że dotychczas wykorzystywany protokół IPv4 kiedyś się skończy (a w zasadzie już w 2019 roku skończyły się wszystkie nowe przydziały adresów IPv4) dlatego u nas już każdy nowy abonent sieci kablowej automatycznie otrzyma adres IP w protokole IPv6.


IPv6 – co to teraz?

Przeciętny użytkownik nie odczuje zmiany, nie oznacza to jednak, że różnicy pomiędzy tymi protokołami nie ma. Ale zanim przejdziemy do porównania – przedstawiamy poniżej kilka faktów.

Zacznijmy od skrótu IP – rozwinięciem tego skrótu jest „Internet Protocol”, protokół internetowy umożliwiający porozumiewanie się urządzeń podłączonych do Internetu. Adres IPv4 został wynaleziony już w latach 80-tych i w zasadzie już na początku lat 90-tych wiadome było, że pula tych adresów kiedyś się skończy. Obecnie stosowany protokół IPv4 ma pojemność około 4 miliardów adresów i w momencie powstawiania protokołu wydawało się to wystarczające. Jednak w 1995 roku powstały pierwsze dokumenty opisujące protokół IPv6, dzięki temu dzisiaj mamy naprawdę sporą ilość adresów IPv6.


To jakie są te różnice pomiędzy dotychczasowym protokołem IPv4 a IPv6?

·         Adres

IPv4 ma długość na 32 bity (4bajty) natomiast IPv6 ma długość 128 bitów (16 bajtów). To oznacza, że liczba adresów IPv6 jest 10²⁸ razy większa niż liczba adresów IPv4.

 

·         Sposób adresowania

IPv4 ma sposób adresowania numeryczny, bity w zapisie dziesiętnym, poszczególne bity oddzielone są kropkami. IPv6 posiada sposób adresowania alfanumeryczny, tzn. że poszczególne bity oddzielone są dwukropkami a samie bity w zapisie szesnastkowym.

 

·         Konfiguracja

IPv6 posiada samokonfigurację, to znaczy, że każdy sprzęt elektroniczny korzystający z Internetu automatycznie otrzymuje unikatowy IP.

 

Jeśli jesteś ciekawy na jakim protokole działa Twoje łącze, możesz wykonać test na stronie https://test-ipv6.com/

Zobacz również

Internet
20 maja 2022
Wyjawiamy, jak nie dać nabić się w butelkę! Co dalej z szybkim Internetem w Rybniku i nie tylko?

Internet światłowodowy, radiowy, a może LTE? Czym się kierować przy wyborze oferty, nie tylko a Rybniku, lecz także w Wodzisławiu Śląskim, Marklowicach, Pszczynie, Czerwionce-Leszczynach czy też w Żorach?

Czytaj więcej
Internet
30 kwietnia 2022
Diamenty Forbesa 2022:
nie zwalniamy tempa!

Prawda jest taka, że gdy wiele lat temu zaczynaliśmy swoją przygodę, byliśmy grupą młodych, zafascynowanych technologią znajomych. Już w tamtych czasach mieliśmy plan na przyszłość, wiedzieliśmy jakie idee nam przyświecają i gdzie chcemy być za 10, 20, 30 lat i w zasadzie czym będziemy się zajmować już zawsze.

Czytaj więcej
Internet
19 kwietnia 2022
Tradycyjne Wi-Fi czy system Mesh?

Czym jest dzisiaj Internet bez mocnego i stabilnego Wi-Fi? Każdy z nas wie, że najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie kablowe, bezpośrednio do routera – ale wiadomo, w praktyce wygodniej nam z Wi-Fi.

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)