Workation, a bezpieczny Internet domowy. Czyli jak uniknąć kradzieży danych.

Lato w pełni, część z nas korzysta z dwutygodniowych urlopów, a część wybrało inne rozwiązanie - workation. Dla tych, co jeszcze nie spotkali się z tym określeniem, workation to po prostu pracowakacje lub pracowczasy. Brzmi nieźle, prawda? Czy jednak praca poza biurem, niesie za sobą ryzyko?

Oswoiliśmy się już z pojęciem pracy zdalnej, która stała się naszą rzeczywistością i nikogo już nie zaskakuje. W okresie wakacyjnym możemy jednak usłyszeć o stosunkowo nowym zjawisku w Polsce, czyli pracy na wakacjach np. w egzotycznym kraju. W ten sposób można wydłużyć sobie wakacje, nie wykorzystując przysługującego urlopu wypoczynkowego. Z jednej strony wspaniałe okoliczności przyrody, gwarancja pogody, a z drugiej strony obowiązki służbowe. Sprawdzanie skrzynki e-mail, odbieranie telefonów oraz stały kontakt z przełożonym. Praca nie zajmuje nam całego dnia, więc po zamknięciu laptopa i wyciszeniu telefonu można korzystać z atrakcji, jakie mamy w pobliżu.

Bezpieczeństwo danych w pięknych okolicznościach przyrody.

Trzeba przyznać, że takie okoliczności mogą sprawiać, że nasza czujność zostanie uśpiona. Będąc na jakimkolwiek wyjeździe ze sprzętem służbowym, trzeba mieć na względzie bezpieczeństwo danych, które przechowujemy na naszych urządzeniach. Na co należy uważać? Na pewno na niezabezpieczone sieci Wi-Fi, o czym pisaliśmy w poprzednim wpisie 10 zasad bezpiecznego korzystania z sieci Wi-Fi na wakacjach.

Dlaczego praca bez bezpiecznego Internetu światłowodowego może być zgubna?

Okazuje się, że 71% przypadków naruszenia bezpieczeństwa informacji pochodzi od pracowników lub współpracowników. Zgodnie z raportem ZFODO, aż 89% incydentów stanowią działania nieumyślne. Dzieje się tak, ponieważ większość z nas sprzęt firmowy traktuje, jakby to był prywatny sprzęt. Czego zatem nie zalecamy, korzystając np. ze służbowego laptopa:

 1. Nie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi
 2. Łączenie się z publiczną siecią Wi-Fi, szczególnie tej, która nie jest zabezpieczona hasłem to prosta droga do kradzieży danych!
 3. Szyfruj swoje połączenie za pomocą VPN
 4. Połączenia z wykorzystaniem sieci VPN, czyli Virtual Private Network, zapewniają bezpieczeństwo połączenia z internetem oraz chronią prywatność w sieci.
 5. Jeśli możesz, korzystaj z chmury (nie przechowuj danych na dysku swojego laptopa)
 6. W przypadku kradzieży sprzętu lub awarii systemu, bez problemu odzyskasz swoje dane.
 7. Nie pobieraj programów z nielegalnych źródeł
 8. Pobierając programy z nielegalnych źródeł, możesz narazić swojego pracodawcę na szereg kar.
 9. Nie instaluj gier
 10. Instalując różnego rodzaju programy czy gry, możesz łatwo zainfekować komputer wirusami czy też trojanami.
 11. Uważaj na fałszywe e-maile
 12. Zachowaj czujność, tzw. Phishing, czyli podszywanie się przez hakerów pod znane firmy, banki i instytucje nadal jest na topie.
 13. Blokuj ekran, gdy odchodzisz od komputera
 14. Nikt nie powinien mieć wglądu do Twoich służbowych informacji!
 15. Regularnie aktualizuj oprogramowanie, również antywirusowe
 16. Dzięki regularnemu dbaniu o higienę swojego sprzętu, dłużej zachowasz jego sprawność i zadbasz o bezpieczeństwo danych.
 17. Nie zostawiaj swoich sprzętów bez opieki
 18. Po zakończonej pracy, po prostu zostaw laptopa i inne urządzenia w bezpiecznym miejscu.

Zanim więc zaczniesz planować workation, poproś swój dział IT o właściwe zabezpieczenie swojego sprzętu. Pamiętaj, lepiej zapobiegać niż rozwiązywać zaistniałe problemy.

Zobacz również

Internet
17 sierpnia 2022
Jak rozpoznać cyberprzestępstwo i nie stać się ofiarą phishingu?

Phishing jest najprostszym, najbardziej niebezpiecznym i najbardziej skutecznym rodzajem ataku cybernetycznego. Jak zatem nie łyknąć przynęty i zadbać o własne bezpieczeństwo?

Czytaj więcej
Internet
20 lipca 2022
10 zasad bezpiecznego korzystania z sieci Wi-Fi na wakacjach

Jak bezpiecznie korzystać z sieci na urlopie i nie paść ofiarą ataku hackerskiego? Przedstawiamy kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci.

Czytaj więcej
Internet
18 czerwca 2022
Telewizja i Internet nie tylko w Rybniku

Pakiet interesujących programów telewizyjnych i szybki Internet to popularne usługi, które są pożądane przez różnych użytkowników bez względu na wiek. Jaki Internet jest najlepszy i dlaczego? Jaką ofertę dla fanów telewizji proponuje Rybnet?

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)