Chętnie pomożemy: +48 32 441 4000 | biuro@rybnet.pl
A++
E-bok

10 zasad bezpiecznego korzystania z sieci Wi-Fi na wakacjach

Wyjeżdżasz na wakacje i chwilowo żegnasz się się ze swoją domową siecią Wi-Fi. Włączasz pakiet danych i oczami wyobraźni już widzisz swoją wakacyjną relację na Facebooku czy innym serwisie społecznościowym. Skupiasz się na tym, aby niczego nie zapomnieć, bilety, paszporty, bagaże. Pierwsze co robisz po przyjeździe do hotelu, to szukasz hasła do Wi-Fi. Czy ten scenariusz jest Ci znany? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z naszymi zasadami bezpiecznego korzystania z sieci na wakacjach.

Internet domowy, a sieć publiczna na wakacjach

Można się zastanowić, co za różnica? Domowe Wi-Fi czy Wi-Fi w hotelu, poza tym przecież wszyscy korzystają z otwartych sieci Wi-Fi podczas urlopu. Jest to fantastyczna opcja, szczególnie w krajach poza UE, gdzie pakiet danych jest dodatkowo płatny. Niestety to, co dla nas jest wygodne, nie zawsze jest bezpieczne. Połączenie się do ogólnodostępnej sieci Wi-Fi może być dużym niebezpieczeństwem.

Jak bardzo jesteśmy nieostrożni w sieci?

Według badania serwisu statista.com „Digital activities internet users worldwide have conducted on a public Wi-Fi network as of June 2017”, 25 procent respondentów logowało się do konta bankowego przy użyciu niezabezpieczonej sieci Wi-Fi. Dodatkowo podczas badania stwierdzono, że aż 59 procent badanych logowało się na swoje osobiste konta e-mail za pośrednictwem publicznych połączeń Wi-Fi. Te dane pokazują jak bardzo jesteśmy nieodpowiedzialni w sieci.

10 zasad bezpiecznego korzystania z sieci Wi-Fi podczas urlopu

Przygotowaliśmy listę, dziesięciu zasad bezpiecznego zachowania w sieci, na wakacjach i nie tylko!

  1. Sprawdź, czy Twoje urządzenia mają uruchomioną funkcję automatycznego łączenia się z publicznymi sieciami bezprzewodowymi. Jeśli tak, koniecznie wyłącz tą opcję.
  2. Włącz logowanie z weryfikację dwuetapową, nie tylko do aplikacji bankowej, ale również do poczty e-mail, serwisów społecznościowych i innych aplikacji, które dysponują Twoimi danymi.
  3. Zawsze wyłączaj Wi-Fi, gdy jej nie używasz.
  4. Nie uruchamiaj ważnych aplikacji, jeśli nie musisz, szczególnie aplikacji bankowych czy e-mail. Jeśli możesz, wyloguj się z nich.
  5. Pamiętaj o programie antywirusowym, nie tylko na laptopie, ale również na telefonie czy tablecie.
  6. Zainstaluj VPN, stwórz swoją prywatną sieć, która będzie chroniła połączenie internetowe za pomocą szyfrowania całego ruchu internetowego. Nie wiesz jak to zrobić? Zgłoś się do naszego Pogotowia Informatycznego!
  7. Korzystaj tylko z szyfrowanych stron, z bezpiecznym URL https://
  8. Pilnuj swojego smartfona, dane które na nim przechowujesz, mogą być bardzo cenne.
  9. Zainstaluj na swoim smartfonie aplikację typu, znajdź moje urządzenie. W przypadku zgubienia lub kradzieży będziesz mógł zlokalizować jego położenie.
  10. Po powrocie do domu wykasuj listę sieci Wi-Fi, do których się łączyłeś. Stanowi ona mapę Twojej ostatniej aktywności.

Stosując się do powyższych wskazówek, możesz zmniejszyć ryzyko przed kradzieżą danych czy atakiem hakerów. Przypominamy jednak, że włamanie może nastąpić nawet przez dobrze zabezpieczoną sieć. Co możesz jeszcze zrobić, aby ustrzec się przed hakerami? Polecamy wykorzystać stary smartfon do udostępniania danych komórkowych. Wystarczy wykupić duży pakiet danych komórkowych, a stary smartfon wykorzystać jako przenośny router!

Zobacz również

Internet
22 maja 2024
Rozszerzanie zasięgu sieci Wi-Fi z pomocą routerów Tp-Link Deco

Omawiamy najlepsze praktyki dotyczące rozszerzania zasięgu sieci Wi-Fi, z wykorzystaniem routerów Tp-Link Deco, które są popularnym wyborem wśród klientów Rybnet.

Czytaj więcej
Cyberbezpieczeństwo
01 maja 2024
Offline w erze online: jak odłączyć się od sieci i znaleźć równowagę?

Odkryj sekrety harmonijnego życia w erze online! Przeczytaj nasz artykuł o odłączaniu się od sieci i znajdź równowagę między światem wirtualnym a realnym.

Czytaj więcej
Internet
26 kwietnia 2024
Atak hakerski na popularny sklep online: Alarmujący przykład, który zagraża każdemu z nas.

Jak chronić swoje dane i nie dać się hakerom?

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)