Chętnie pomożemy: +48 32 441 4000 | biuro@rybnet.pl
E-bok

Podsumowanie 2023 roku oraz prognozy na 2024: cyberbezpieczeństwo w epoce wyzwań

Bez wątpienia mijający rok był pełen wyzwań, a perspektywy na kolejny budzą pewne obawy. Czego możemy się spodziewać w 2024 roku? Oto spojrzenie na mijający okres i prognozy na nadchodzący czas.

Cyberbezpieczeństwo: walka z niewidzialnym wrogiem

W minionym roku śledziliśmy nasilenie cyberataków związanych z trwającą wojną rosyjsko-ukraińską. Niestety, konflikt nadal trwa, co tylko zwiększa ryzyko ataków na polską gospodarkę i instytucje. Ataki DDoS, które uderzyły w ubiegłym roku m.in. w Amazon Web Services (AWS) jednego z największych dostawców usług chmurowych na świecie, czy to na ePuap i Profil Zaufany pokazały, że mimo zaawansowanych systemów obronnych, skuteczne włamania są nadal realne.

2024: ransomware i phishing na fali popularności

Przewidujemy, że w 2024 roku ataki ransomware i phishing zyskają na popularności. Cyberprzestępcy będą sięgać po złośliwe oprogramowanie, by wyłudzać coraz większe kwoty w zamian za odblokowanie danych. Nie możemy też ignorować rosnącej roli sztucznej inteligencji - spodziewajmy się incydentów związanych z atakami opartymi na AI.

Ochrona przed zagrożeniami: praktyczne kroki na 2024 rok

Aby skutecznie chronić się przed wyciekiem danych i utratą środków, niezbędne jest posiadanie programu antywirusowego na każdym (!) urządzeniu. Silne hasła i dwuetapowa weryfikacja stają się kluczowymi elementami obrony przed współczesnymi zagrożeniami. Pamiętajmy o tym w nadchodzącym roku!

Rachunek sumienia dotyczący aplikacji na smartfona: ryzyko z Chin

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę w nadchodzącym roku? Z całą pewnością, powinniśmy zrobić rachunek sumienia związany z aplikacjami, jakie pobieramy na swoje urządzenia. Nie wszystkie aplikacje przestrzegają standardów RODO. Szczególną uwagę zwróćmy na aplikacje pochodzące z Chin.

Jakiś czas temu zespół Pradeo odkrył aplikacje od jednego twórcy, które charakteryzowały się podobnymi złośliwymi zachowaniami. Aplikacje były zaprogramowane tak, aby bez wiedzy użytkowników uruchamiały się i wykradały wrażliwe dane użytkowników na różne złośliwe serwery zlokalizowane w Chinach. Obie aplikacje (File Recovery & Data Recovery) były dostępne w sklepie Google Play, gdzie widniała informacja, że nie zbierają żadnych danych z użytkowników. Badacze Pradeo odkryli, że oba programy szpiegujące zbierały bardzo osobiste dane użytkowników, takie jak:

  • Listy kontaktów użytkowników z samego urządzenia i ze wszystkich połączonych kont, takich jak poczta e-mail, sieci społecznościowe
  • Media zebrane w aplikacji: Zdjęcia, treści audio i wideo
  • Lokalizacja użytkownika w czasie rzeczywistym
  • Kod kraju telefonu komórkowego
  • Nazwa dostawcy sieci
  • Kod sieciowy dostawcy karty SIM
  • Numer wersji systemu operacyjnego, który może prowadzić do wykorzystania luki w systemie, tak jak miało to miejsce w przypadku oprogramowania szpiegującego Pegasus
  • Marka i model urządzenia

Co więcej, okazuje się, że te programy szpiegujące zostały pobrane ponad 1,5 miliona razy! Sprawdź, czy posiadasz te lub inne aplikacje, które mogą wskazywać na zainfekowanie smartfona i usuń je!

Świadomość jako klucz do bezpieczeństwa

W 2024 roku kluczowym elementem ochrony przed cyberzagrożeniami będzie świadomość. Bądźmy czujni, przewidujący i gotowi na ewolucję technologicznych wyzwań. Tylko wtedy będziemy w stanie skutecznie bronić się przed niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą świat cyberprzestępczości.

Zobacz również

Internet
27 lutego 2024
Wi-Fi Calling w Rybnecie: rozwiązanie na słaby zasięg sieci komórkowej

Czy zdarza Ci się, że w najmniej oczekiwanym momencie tracisz zasięg sieci komórkowej? W takich sytuacjach przydaje się innowacyjne rozwiązanie.

Czytaj więcej
Internet
19 lutego 2024
Ping vs. jitter: jak te dwa elementy kształtują Twój sukces w grach online

Sądzisz, że istotnym elementem w grach online jest tylko ping? Możesz być w błędzie! Sprawdź dlaczego niski jitter może być równie kluczowy dla płynności gier sieciowych.

Czytaj więcej
Cyberbezpieczeństwo
31 stycznia 2024
Bezpieczeństwo i komfort: dlaczego warto stworzyć sieć Wi-Fi dla gości w sieci Rybnet?

Czy udostępnianie swojego hasła do domowej sieci Wi-Fi jest bezpieczne? A może nie ma to żadnego znaczenia?

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)