Chętnie pomożemy: +48 32 441 4000 | biuro@rybnet.pl
A++
E-bok

Podsumowanie 2023 roku oraz prognozy na 2024: cyberbezpieczeństwo w epoce wyzwań

Bez wątpienia mijający rok był pełen wyzwań, a perspektywy na kolejny budzą pewne obawy. Czego możemy się spodziewać w 2024 roku? Oto spojrzenie na mijający okres i prognozy na nadchodzący czas.

Cyberbezpieczeństwo: walka z niewidzialnym wrogiem

W minionym roku śledziliśmy nasilenie cyberataków związanych z trwającą wojną rosyjsko-ukraińską. Niestety, konflikt nadal trwa, co tylko zwiększa ryzyko ataków na polską gospodarkę i instytucje. Ataki DDoS, które uderzyły w ubiegłym roku m.in. w Amazon Web Services (AWS) jednego z największych dostawców usług chmurowych na świecie, czy to na ePuap i Profil Zaufany pokazały, że mimo zaawansowanych systemów obronnych, skuteczne włamania są nadal realne.

2024: ransomware i phishing na fali popularności

Przewidujemy, że w 2024 roku ataki ransomware i phishing zyskają na popularności. Cyberprzestępcy będą sięgać po złośliwe oprogramowanie, by wyłudzać coraz większe kwoty w zamian za odblokowanie danych. Nie możemy też ignorować rosnącej roli sztucznej inteligencji - spodziewajmy się incydentów związanych z atakami opartymi na AI.

Ochrona przed zagrożeniami: praktyczne kroki na 2024 rok

Aby skutecznie chronić się przed wyciekiem danych i utratą środków, niezbędne jest posiadanie programu antywirusowego na każdym (!) urządzeniu. Silne hasła i dwuetapowa weryfikacja stają się kluczowymi elementami obrony przed współczesnymi zagrożeniami. Pamiętajmy o tym w nadchodzącym roku!

Rachunek sumienia dotyczący aplikacji na smartfona: ryzyko z Chin

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę w nadchodzącym roku? Z całą pewnością, powinniśmy zrobić rachunek sumienia związany z aplikacjami, jakie pobieramy na swoje urządzenia. Nie wszystkie aplikacje przestrzegają standardów RODO. Szczególną uwagę zwróćmy na aplikacje pochodzące z Chin.

Jakiś czas temu zespół Pradeo odkrył aplikacje od jednego twórcy, które charakteryzowały się podobnymi złośliwymi zachowaniami. Aplikacje były zaprogramowane tak, aby bez wiedzy użytkowników uruchamiały się i wykradały wrażliwe dane użytkowników na różne złośliwe serwery zlokalizowane w Chinach. Obie aplikacje (File Recovery & Data Recovery) były dostępne w sklepie Google Play, gdzie widniała informacja, że nie zbierają żadnych danych z użytkowników. Badacze Pradeo odkryli, że oba programy szpiegujące zbierały bardzo osobiste dane użytkowników, takie jak:

  • Listy kontaktów użytkowników z samego urządzenia i ze wszystkich połączonych kont, takich jak poczta e-mail, sieci społecznościowe
  • Media zebrane w aplikacji: Zdjęcia, treści audio i wideo
  • Lokalizacja użytkownika w czasie rzeczywistym
  • Kod kraju telefonu komórkowego
  • Nazwa dostawcy sieci
  • Kod sieciowy dostawcy karty SIM
  • Numer wersji systemu operacyjnego, który może prowadzić do wykorzystania luki w systemie, tak jak miało to miejsce w przypadku oprogramowania szpiegującego Pegasus
  • Marka i model urządzenia

Co więcej, okazuje się, że te programy szpiegujące zostały pobrane ponad 1,5 miliona razy! Sprawdź, czy posiadasz te lub inne aplikacje, które mogą wskazywać na zainfekowanie smartfona i usuń je!

Świadomość jako klucz do bezpieczeństwa

W 2024 roku kluczowym elementem ochrony przed cyberzagrożeniami będzie świadomość. Bądźmy czujni, przewidujący i gotowi na ewolucję technologicznych wyzwań. Tylko wtedy będziemy w stanie skutecznie bronić się przed niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą świat cyberprzestępczości.

Zobacz również

Internet
06 czerwca 2024
Jak wybrać odpowiedniego dostawcę Internetu?

Wybór odpowiedniego dostawcy Internetu to ważna decyzja, która wpływa na komfort codziennego życia oraz efektywność pracy. Czy wiesz na co powinieneś zwrócić uwagę?

Czytaj więcej
Internet
22 maja 2024
Rozszerzanie zasięgu sieci Wi-Fi z pomocą routerów Tp-Link Deco

Omawiamy najlepsze praktyki dotyczące rozszerzania zasięgu sieci Wi-Fi, z wykorzystaniem routerów Tp-Link Deco, które są popularnym wyborem wśród klientów Rybnet.

Czytaj więcej
Cyberbezpieczeństwo
01 maja 2024
Offline w erze online: jak odłączyć się od sieci i znaleźć równowagę?

Odkryj sekrety harmonijnego życia w erze online! Przeczytaj nasz artykuł o odłączaniu się od sieci i znajdź równowagę między światem wirtualnym a realnym.

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)