Chętnie pomożemy: +48 32 441 4000 | biuro@rybnet.pl
A++
E-bok

Co nas czeka w 2023 roku?

W ubiegłym roku, ze względu na Wasze liczne zgłoszenia, bardzo dużo pisaliśmy o cyberbezpieczeństwie. Niewątpliwie jest to temat, który interesuje Was najbardziej. Pisaliśmy o phishingu czy o podejrzanych SMS, które nieustannie zmieniają swoją formę. Co zatem czeka nas w 2023 roku?

Czy sytuacja na świecie nam zagraża?

Jak podają specjaliści z Check Point Software Technologies, w 2022 roku wojna rosyjsko-ukraińska była najbardziej przełomowym momentem w zakresie bezpieczeństwa. Okazało się również, że cyberataki nasiliły się aż o 42%! To pokazuje, jak bardzo sytuacja na świecie, ma wpływ również na nas. Co ciekawe, zagrożeniem numer jeden było ransomware i niestety w 2023 roku ten trend będzie się nasilał, a jego głównym kanałem rozprzestrzeniania będzie poczta e-mail. Uważajcie zatem na wiadomości, jakie otrzymujecie, czy to z załącznikiem czy z linkiem.

Rok 2023 będzie bezpieczniejszy?

Chcielibyśmy napisać, że w tym roku możemy być spokojni, niestety, specjaliści przewidują, że oprócz ransowmare, powinniśmy również spodziewać się wzrostu smishingu (czyli phishingu przy użyciu wiadomości SMS). Dlaczego akurat smishing? Jest to stosunkowo łatwy sposób na wyłudzenie danych czy też pieniędzy. Używając telefonów komórkowych, zazwyczaj jesteśmy mniej czujni. Łatwo też przypadkowo kliknąć w link przesłany w wiadomości. Oprócz wiadomości SMS, na uwagę zasługuje również vishing, czyli wyłudzanie danych w wersji głosowej. Vishing bywa bardzo skuteczny, ze względu na fakt, że rozmowa odbywa się z prawdziwą osobą. Dlatego nigdy nie podawaj swoich szczegółowych danych na swój temat, a gdy rozmówca próbuje wywrzeć na nas presję czasu – powinno to wzbudzić Twoją czujność.

Kolejnym zagrożeniem, które będzie się nasilać w tym roku, to account take-overs (ATO), czyli przejęcie konta osobistego. Na pierwszy rzut oka, może się wydawać, że nie jest to zagrożenie, które będzie spędzać nam sen z powiek. To przekonanie jest jednak złudne, ponieważ hakerzy bardzo często wykorzystują przejęte konto, do przejęcia dodatkowych kont.

O czym warto pamiętać również w tym roku?

  1. Twórz silne hasła, inne do każdego serwisu.
  2. Korzystaj z menedżera haseł.
  3. Zawsze używaj uwierzytelniania MFA, czyli wieloskładnikowego.
  4. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe na wszystkich urządzeniach.
  5. Nie klikaj w nieznane linki czy załączniki.
  6. Nigdy nie podawaj danych wrażliwych w rozmowie telefonicznej.

Oszuści specjalizujący się w atakach hackerskich każdego dnia szukają sposobów na wyłudzenie danych czy też środków pieniężnych. Dlatego oprócz powyższych zabezpieczeń, to właśnie świadomość zagrożeń może nas uratować przed atakiem hakerów.

Jeśli chcesz być na bieżąco z wszelkimi informacjami na temat zagrożeń w sieci – czytaj naszego bloga 😊

Zobacz również

Internet
22 maja 2024
Rozszerzanie zasięgu sieci Wi-Fi z pomocą routerów Tp-Link Deco

Omawiamy najlepsze praktyki dotyczące rozszerzania zasięgu sieci Wi-Fi, z wykorzystaniem routerów Tp-Link Deco, które są popularnym wyborem wśród klientów Rybnet.

Czytaj więcej
Cyberbezpieczeństwo
01 maja 2024
Offline w erze online: jak odłączyć się od sieci i znaleźć równowagę?

Odkryj sekrety harmonijnego życia w erze online! Przeczytaj nasz artykuł o odłączaniu się od sieci i znajdź równowagę między światem wirtualnym a realnym.

Czytaj więcej
Internet
26 kwietnia 2024
Atak hakerski na popularny sklep online: Alarmujący przykład, który zagraża każdemu z nas.

Jak chronić swoje dane i nie dać się hakerom?

Czytaj więcej
Nie wiesz co wybrać?
Oczekujesz więcej?

Mamy dla Ciebie jeszcze więcej propozycji!

Na pewno nie masz czasu na reklamy. Wpisz telefon i od razu podamy Ci cenę i zakres promocji.

lub

PS. Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! :)